NTV

Filistinli aile İsrail'e dava açtı

Anadolu Ajansı

Dünya

İsrail'in 22 gün süren Gazze bombardımanında 29 ferdini kaybeden Gazzeli bir aile, İsrail hükümeti aleyhine 200 milyon dolar dolayında tazminat istemiyle dava açtı.

Dava dilekçesinde, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Savunma Bakanı Ehud Barak, Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi ve emirleri altındaki askerler ihmal, dikkatsizlik ve yasal görevlerini ihmalle suçlandılar.

Gazzeli El-Sammuni ailesi, İsrail'in Arap nüfuslu kentlerinden Nasıra Bölge Mahkemesi'nde dava açtı. Dava, Gazze kentinin Zeytun mahallesinde yaşayan El Sammuni ailesinin 79 ferdi adına, avukat Muhammed Fukara tarafından açıldı. Operasyonda aileden 45 kişi de yaralanmıştı.

DAHA MNCE REDDEDİLDİ
İsrail'in Yedioth Ahranot gazetesi, geçmişte, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin faaliyetleri sonucunda yaralanan veya mülkleri zarar gören Filistinliler tarafından açılan benzer tazminat davalarının mahkemelerce reddedildiğini hatırlattı. İleri sürülen gerekçelerin, söz konusu zararların savaş sırasında olduğu ve askerlerin askeri ihtiyaçlar doğrultusunda hareket ettikleri savıyla reddedildiği de ifade edildi.

Verilen dava dilekçesinde ailenin yaşadığı 3 katlı evin İsrail kuvvetlerinin açtığı tank ateşinde vurulup yandığı belirtildi. Ailenin 7 üyesinin tank ateşinde öldüğü, bir kısmının da yaralandığı, kalan aile fertlerinin evlerini terk edip, başka bir evde toplandıkları ve bu evde toplam 97 kişi bulunduğuna dikkat çekildi. Ertesi gün bu evin de tank ateşine tutulduğu, bu evde de 22 kişinin öldüğü, her iki bombardımanda ailenin üyelerinden, çoğunluğu 8-14 yaşları arasında çocuk olmak üzere 45'inin yaralandığı vurgulandı.

Dava dilekçesinde, İsrail askerlerinin, herhangi bir haklı gerekçe göstermeksizin, gerekli önlemleri ve masum insanların ölebileceğini dikkate almayarak ateş açıp, davaya konu olan kişileri öldürüp yaraladığı vurgulandı.

Gelecek haftalarda aynı avukatlarca başka davaların da açılacağı açıklandı.

Yaklaşık bir hafta kadar önce de, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebaliye mülteci kampından, operasyonda çocuklarının 11'ini kaybeden, 5 ferdi de yaralanan bir ailenin de 188 milyon şekellik (43 milyon dolar) tazminat istemiyle dava açtığı belirtiliyor.
Uluslararası Polis Örgütü İnterpol, İran'ın, Gazze saldırılarıyla ilgili 25 İsrailli yetkilinin en çok arananlar listesine alınması isteğini incelediğini bildirdi.

Merkezi Fransa'da bulunan İnterpol'ün açıklamasında, örgütün hukuk ekibinin, İran'ın 25 İsrailli hakkında ''kırmızı bülten'' yayınlanması isteğini incelediği kaydedildi.

Açıklamada, İnterpol'ün, bu isteği alışılmadık bir biçimde kamuoyuna duyurma nedeni olarak da İranlı hükümet yetkililerinin, kendilerinin bunu başta kamuoyuna bildirmeleri olarak gösterildi.

İnterpol, İran'ın isteğinin kendilerine cumartesi günü ulaştığını kaydetti.

İran Devlet Televizyonu ise 2 Mart'ta, İran adli yetkililerinin İnterpol'den, Gazze saldırıları nedeniyle 15 İsrailli hakkında tutuklama emri çıkarılmasını istediğini duyurmuştu.

Tahran Başsavcısı da geçen hafta İran'ın, Gazze'de ''savaş suçu'' işledikleri gerekçesiyle 100'den fazla İsrailli askeri ve siyasal liderin ismini İnterpol'e bildirecekleri yönünde bir açıklama yapmıştı.