Filistinli çocuk İsrail ateşinde öldü

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta İsrail askerlerinin açtığı ateşte Filistinli bir çocuğun öldüğü bildirildi.

Anadolu Ajansı 30.03.2010 - 15:12

Filistinli çocuk İsrail ateşinde öldü

Filistinli kaynaklara göre, Filistin'in Toprak Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen bir protesto gösterisinde, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta İsrail askerlerinin açtığı ateşte 15 yaşında Filistinli bir çocuk hayatını kaybetti.

Toprak Günü etkinlikleri çerçevesinde bugün bölgenin birçok kesiminde sınır bölgelerine doğru protesto yürüyüşleri düzenlendiği belirtilirken, bir grup Filistinlinin, bölgenin güneyindeki Refah'ta, artık kullanılmayan Arafat havaalanı yakınında, İsrail sınırına doğru yürüyüş yaptığı öğrenildi.

İsrail askerlerinin ise sınıra doğru yürüyenlerin üzerine ateş açtığı ve 15 yaşında bir Filistinlinin öldüğü belirtildi. Olayda ayrıca 9 Filistinlinin yaralandığı kaydedildi.

Gazze Acil Servis ve Ambulans Hizmetleri Başkanı Dr. Muaviye Hasaneyn, Muhammed Zeyn Faramavi adlı gencin öldüğünü doğrularken, ambulansların yoğun ateş altındaki bölgeye zorlukla girebildiğini ve halihazırda güneydeki Avrupa hastanesine 3 yaralının getirildiğini ifade etti.

Gazze'deki kaynaklar, bölgedeki çeşitli sivil örgütler tarafından düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, güneydeki Refah ve Han Yunus'un yanı sıra bölgenin orta kesimlerinde ve kuzeyindeki Beyt Lahya ve Beyt Hanun'da da yürüyüşler düzenlendiğini kaydetti.

Filistin'de her yıl 30 Mart'ta Toprak Günü etkinlikleri yapılıyor. Toprak Günü, 30 Mart 1976'da, İsrail'in güvenlik ve yerleşimler için Filistinlilerin onlarca dönüm toprağına el koyma planını açıklamasının ardından, Arap İsraillilerin başlattığı protesto gösterileri ve bu gösteriler sırasında 6 Filistinlinin ölmesi, onlarcasının yaralanması ve tutuklanmasının ardından her yıl anma amacıyla düzenleniyor.

Batı Şeria'da da Toprak Günü dolayısıyla çeşitli anma etkinlikleri yapıldı. Batı Şeria'nın Salfit'e bağlı köylerinden Karavat Beni Hassan'da 200 İsrailli, Filistinli ve uluslararası eylemcinin yer aldığı Toprak Günü etkinliklerine, Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad da katıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...