Filistinli çocuklara 'Yahudi soykırım dersi'

Hamas, Birleşmiş Milletler'in Gazze'deki öğrencilere Yahudi soykırımının öğretilmesine yönelik planlarını kınadı.

01.09.2009 - 17:14

İki yıldır Hamas'ın kontrolü altında bulunan Gazze'deki okulların bir çoğunda eğitim Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yürütülüyor. Birleşmiş Milletler, yaklaşık iki yüz bin çocuğun eğitim gördüğü Filistin mülteci kamplarındaki okullarda yerel olarak hazırlanan ders kitaplarını kullanıyor. Gazze'de okutulan kitaplar ise komşu Mısır'da hazırlanıyor.

Yaklaşık yedi yıl önce Birleşmiş Milletler müfredata kendi insan hakları dersini de ekledi. Bu yıl ise okullar açılmadan önce Birleşmiş Milletler yerel gruplara okullarda Yahudi soykırımının okutulması konusundaki görüşlerini sordu.

Hamas'ın Gazze'deki eğitim komisyonun başkanı olan Abdülrahman el Cemal, bunun kendi ifadesiyle "Siyonist işgalcilere büyük bir iyilik yapmak anlamına" geleceğini söyledi. Cemal, Yahudi soykırımını büyük bir yalan diye tanımladı. Hamas yetkilisi, Birleşmiş Milletler'in insan hakları dersine 'nakba'yı da dahil etmesi gerektiğini söyledi.

BM’YE AÇIK MEKTUP
Filistinliler, İsrail Devleti'nin kurulması ve yüzbinlerce Filistinlinin göçe zorlanmasını Nakba, felaket olarak niteliyorlar. Hamas yetkilileri, tepkilerini bölgedeki Birleşmiş Milletler temsilcisine bir açık mektup yazarak iletti.

Birleşmiş Milletler'den bir sözcü ise, müfredatta değişiklik konusunda bir karar verilmediğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...