Filistinliler Ürdün vatandaşı olsun

İsrailli bir milletvekili, Ortadoğu'daki sorunun çözümü için sunduğu öneri ile şaşırttı. Öneriye İsrail Cumhurbaşkanı Peres de tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı 27.05.2009 - 14:44

Filistinliler Ürdün vatandaşı olsun

İsrail parlamentosu (Knesset), aşırı sağ partilerinden Ulusal Birlik Partisinin bir milletvekilinin, "Ürdün zaten Filistin devleti. Filistinliler Ürdün vatandaşı olsun" önerisini tartışıyor.

Milletvekili Aryeh Eldad'ın sunduğu öneri, Ürdün Nehrinin iki yakasındaki iki devlete işaret ederek, İsrail'in İsrailliler için, Ürdün'ün de Filistinliler için devlet olması esasını öngörüyor.

İşçi Partili bakanlar Ehud Barak, Benyamin Ben Eliezer ve İzak Herzog'un da aralarında bulunduğu 53 milletvekilinin desteklediği öneri, Knesset'in Dışişleri ve Savunma Komisyonunda da ele alınacak.

İşçi Partili milletvekillerinden, eski Savunma Bakanı Amir Peretz, İşçi Partili milletvekillerinin de desteğiyle önerinin komisyona kadar taşınmasının skandal olduğunu belirterek, bunun İsrail'in ulusal çıkarlarına zarar verdiğini kaydetti. Herzog ise verdiği desteğin "sadece teknik anlamda" olduğunu öne sürerek, önerinin muhtemelen komisyonda sona ereceğini savundu.

PERES: BU BİR HALUSİNASYON
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise öneriye tepki göstererek, bunu "hiçbir temele dayanmayan halusinasyon" olarak niteledi. Peres, Filistin sorununun, Filistin topraklarındaki Filistinlilerle çözülmesi gerektiğini belirtti.

İsrail radyosuna göre Peres, Eldad'ı "pervasızca Ürdün'ün içişleri karışmakla" da suçlayarak, bunun sadece karışıklık yaratmayı amaçlayan, provokatif bir öneri olduğunu bildirdi.

ÜRDÜN PROTESTO NOTASI VERDİ
Ürdün Dışişleri Bakanlığı ise, İsrail'in Amman Büyükelçisini, İsrailli bir milletvekilinin "Filistinlilere Ürdün vatandaşlığı verilmesi" önerisi üzerine bakanlığa çağırdı.

İsrail'de yayımlanan Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, Ürdünlü Bakan Nasır Cude, milletvekili Arye Eldad'ın bu önerisi nedeniyle büyükelçiye protesto notası verdi.

Cude, ülkesinin "bu yöndeki bir tartışmadan dehşete düştüğünü ve Knesset üyesinin önerisini tamamen reddettiğini" belirterek, İsrail hükümetine Knesset'teki tartışmalarla ilgili açıklama yapması çağrısında bulundu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor ise Büyükelçi Yaakov Rosen'in, önerinin muhalefet milletvekili tarafından yapıldığını, milletvekilinin hükümeti ve hükümetin tutumunu temsil etmediğini anlattığını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...