Filistinlilerin suyunu İsrail engelliyor

Uluslararası Af Örgütü, İsrail'i Filistinlilerin su kaynaklarına ulaşmasına engel olmakla suçladı. Örgüte göre İsrailliler Filistinlilerden 4 kat fazla su kullanıyor.

27.10.2009 - 10:04

Filistinlilerin suyunu İsrail engelliyor

Örgütün raporunda, işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail'in su kısıtlamalarıyla Filistinlilere ayrımcılık yaptığı belirtiliyor.

200 bine yakın Filistinli ailenin evlerinde su akmadığına işaret edilen raporda, İsraillilerin Filistinlilerden dört kat fazla su tükettiği belirtiliyor.

Gazze'de de İsrail'in ablukasının su ve kanalizasyon sistemini kullanılmaz hale getirdiği vurgulanıyor. Ayrıca İsrail, Batı Şeria ve Gaze'deki su kaynaklarının etkin kullanılmasını sağlayacak projeleri engellemekle ve bu bölgelerde yaşayan Yahudi yerleşimcilere su sağlamak adına Filistinlilerin suyunu kesmekle suçlanıyor.

YERLEŞİMCİLER FİLİSTİNLİLER KADAR SU KULLANIYOR
Rapora göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yaşayan 450 bin Yahudi yerleşimci, 2,3 milyon Filistinli ile neredeyse aynı seviyede, hatta daha fazla su kullanıyor.

İsrail'in Filistinlilerin kuyu kazmasını engellediği, su depolarını tahrip ettiği ve tankerlere el koyduğu raporda yer alan ifadeler arasında.

İSRAİL: FİLİSTİNLİLER YÖNETEMİYOR
İsrail hükümeti, iddialar karşısında raporda maddi hatalar bulunduğunu iddia etti ve Filistinlileri su kaynaklarını kötü yönetmekle suçladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...