Film gibi organ operasyonu

İngiltere’de nakledilmeyi bekleyen bir karaciğer yanan bir uçaktan çıkarılarak hastaneye yetiştirildi.

06.12.2010 - 11:46

Film gibi organ operasyonu

İrlanda’nın Belfast kentinde beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan alınan karaciğer, 19 Kasım günü Birmingham kentindeki bir hastaya nakledilmek üzere Chessna tipi özel bir uçakla yola çıkarıldı. Ancak uçak Birmingham Havaalanı’na inişe geçtiği sırada yere çakılarak yanmaya başladı.

Hızla olay yerine gelen itfaiye yangına müdahale ederken, bir itfaiye görevlisi de kokpite girerek pilotları kurtarmaya çalıştı.

BBC’ye o gün yaşananları anlatan itfaiye eri Nick Jordan, kötü durum senaryonun gerçekleştiğini yanan uçağın içinde birilerinin bulunduğunu söyledi. Ancak kurtarılması gereken sadece mürettebat değildi. Uçaktakiler kurtarıldıktan sonra “başka kurtarılacak biri var mı?” diye soran Jordan’a nakledilecek karaciğerin bulunduğu kutunun içerde olduğu söylendi.

Jordan, uçağı saran siyah dumanların içine dalarak henüz alev almamış olan organ kutusunu almayı başardı. Nakledilecek karaciğer daha sonra özel bir ambulansla Birmingham hastanesine götürülerek, başarılı bir operasyonla yeni sahibine nakledildi.

19 Kasım’da meydana gelen olay bugüne kadar gizli tutuldu. Olay ancak itfaiye eri Jordan olaydan gösterdiği kahramanlıkan dolayı dün Birmingham itfaiyesi tarafından madalya ile ödüllendirilmesiyle ortaya çıktı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...