'Fişi çekilsin'e Zuma'dan 'hayır' cevabı

Güney Afrika'nın efsanevi lideri 94 yaşındaki Mandela'nın "kalıcı bitkisel hayatta" olduğu ve "fişi çekilsin" tartışmasına Güney Afrika hükümeti sert tepki gösterdi.

05.07.2013 - 16:10

'Fişi çekilsin'e Zuma'dan 'hayır' cevabı

26 Haziran tarihli mahkeme tutanaklarında Güney Afrika eski Devlet Başkanı Nelson Mandela’nın bitkisel hayatta olduğu ve yaşam destek ünitesine bağlı olarak nefes aldığı iddia edilmişti.

Doktorlar, Mandela ailesine yaşam destek ünitesinin kapatılması gerektiğini, efsanevi lider Mandela’nın son derece tepkisiz bir şekilde ölüm ve koma arasında olduğunu belirtmişlerdi.

Güney Afrika Devlet Başkanlığı'ndan yapıla açıklamada, Başkan Jacob Zuma'nın, Mandela'yı hastenede ziyaret ettiği belirtilerek, "Mandela’nın durumu kritik fakat istikrarını koruyor. Doktorlar da Mandela’nın kalıcı olarak bitkisel hayatta olduğu iddiasını yalanlıyor” denildi.

MİRAS VE MEZAR KAVGASI
Nelson Mandela hastanede yaşam mücadelesi verirken, ailesinin miras ve mezar kavgası mahkemeye taşındı. Mandela'nın nerede gömüleceği konusunda torunu ve çocukları arasında tartışma yaşanıyor.

Kavga, Mandela'nın daha önce ölen üç çoçuğunun naaşı üzerinde yoğunlaşıyor. Mandela öldüğü zaman bu üç çocuğunun yanına gömülmek istediğini açıklamıştı. Efsanevi liderin en büyük torunu Mandla ise "üç çocuğu ve Mandela'nın kendisinin kabile şefi olduğu köye gömülmesi için çaba harcıyor. Harekete geçen Mandla, Mandela'nın üç çocuğunun mezarını kendi köyüne taşıdı.

Ailenin diğer üyeleri buna karşı çıktı. Mahkemeden çıkan kararla üç çocuğun naaşı, yeniden Mandla'nın köyünden alınarak eskiden gömüldükleri Kunu'ya gömüldü. karara göre Nelson Mandela da öldüğünde doğduğu köy olan Kunu'ya gömülecek.

PLANLARI SUYA DÜŞTÜ
Mahkemeden çıkan kararla planları suya düşen Mandla ise, dedesinin mezarının ziyaretçi akınına uğrayacağına dikkat çekerek ailenin diğer üyelerini bu gelirin peşinde olmakla suçladı.

PARTİLER DE SİYASİ MİRASIN PEŞİNDE
Efsanevi liderin siyasi mirası da tartışma konusu. Birçok parti Nelson Mandela'nın fotoğraflarını kullanarak önümüzdeki yılki seçimler için afiş hazırlattı. Mandela hayattayken fotoğraflarının bu şekilde kullanılması tepki çekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...