İspanya'da diktatör Franco ve iç savaş dönemlerinde kaybolan 113 bin kişinin akıbıtenin soruşturulmasını isteyen kayıp yakınları ve aktivistler, bu konuda sessiz kalmakla suçladıkları İspanyol devletini Avrupa Birliği Komisyonu'na şikayet etti.

Tarihi Belleği Geri Kazanma Derneği, Diktatör Franco (1939-1975) ve iç savaş (1936-1939) dönemlerinde kaybolan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan 113 binden fazla kişinin akibetini araştırmak için İspanyol meclisinde kalıcı bir komisyon kurulmasını istemişti.

Girişimlerinden sonuç alamayınca Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'ya bir mektup gönderen dernek yöneticileri, İspanya'daki mücadelelerinde "siyasi ve adli açıdan kimsesiz bırakıldıklarını" savundu.

'NOBEL ÖDÜLLÜ AB, İZİN VERMEZ'
10 Aralık'ın Dünya İnsan Hakları Günü olması vesilesiyle böyle bir çağrı yaptıklarını belirten dernek yetkilileri, İspanya devletinin vaatlerini yerine getirmediğini vurguladı.

Franco Suçlularına Karşı Gerçekler Komisyonu Platformu'nun sözcüsü Jordi Gordon, "İşkenceye uğramış, kurşuna dizilmiş, kaybolmuş binlerce kişinin yakınlarına, İspanya'da siyasi ve hukuki yollar kapandı. Nobel Barış Ödülü'nü alan bir Avrupa, böyle bir şeye müsade edemez. Bu yüzden Avrupa Komisyonu'nun konuya müdahale etmesini istiyoruz" açıklamasında bulundu.