Fransa 3 bin kişiyi izleyecek

Fransa, Paris'teki saldırıların ardından terörle mücadelede yeni önlemler alıyor. Bu önlemler kapsamında yaklaşık 3 bin kişi yakın takibe alınacak.

Anadolu Ajansı 21.01.2015 - 13:07

Fransa 3 bin kişiyi izleyecek

Fransa Başbakanı Manuel Valls, terörle mücadele kapsamında 3 bin kişiyi izleyeceklerini açıkladı. Başbakan Valls, bakanlar kurulu toplantısı sonrasında, bazı bakanlarla birlikte, terörle mücadelede alınacak önlemlerle ilgili Elysee Sarayı'nda basın toplantısı düzenledi.

İlk önceliklerinin istihbarat birimlerinin personel sayısının arttırılması olduğunu söyleyen Valls, bu kapsamda, terörle mücadele için 3 yıl içinde 2 bin 680 yeni iş kadrosu açılacağını dile getirdi.

Önümüzdeki 3 yıl içinde terörle mücadele için 425 milyon avro bütçe harcanacağını ifade eden Valls, "Bugün halihazırda, Suriye ve Irak'taki terör örgütleriyle bağlantılı bin 300 kişiyi izliyoruz. İzlenen kişi sayısında geçen yılın bu ayına oranla yüzde 130 oranında bir artış olmuş. Toplamda 3 bin kişiyi izleme altına alacağız" dedi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls

Fransa Başbakanı Manuel Valls

Paris’te 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün üst üste devam eden üç ayrıterör saldırısında toplam 17 kişi hayatını kaybetmiş, polis operasyonlarında üç terörist ölü ele geçirilmişti.

Yürütülen soruşturmalar kapsamında, polis ekibine ve Musevilere ait markete saldırı düzenleyen Amedy Coulibaly’ye silah sağlamak ve lojistik destek vermek suçundan gözaltına alındıktan sonra mahkemeye sevk edilen 4 kişi bugün tutuklanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...