Fransa Başbakanı İsrail ziyaretini iptal etti

Fransa Başbakanı Philippe'in ay sonu için planlanan İsrail ziyaretinin iptal edildiği açıklandı. İptale gerekçe olarak "hükümet çalışmalarının yoğunluğu" gösterildi.

Anadolu Ajansı 23.05.2018 - 15:19

Fransa Başbakanı İsrail ziyaretini iptal etti

Fransa Başbakanı Edouard Philippe'in mayıs sonu için planlanan İsrail ziyaretinin iptal edildiği bildirildi.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Philippe'in 31 Mayıs-1 Haziran'da İsrail'e yapacağı ziyaret hakkında bilgi verildi.

Açıklamada, "gelecek günlerde hükümetin yürüttüğü çalışmaların yoğunluğu nedeniyle Başbakan Philippe'in İsrail ziyaretinin iptal edildiği" kaydedildi.

Le Figaro gazetesi, Philippe'in İsrail ziyaretinin iptal edilmesinin arkasında, ülkedeki demiryolu reformu, kamu yayıncısı kurumların işleyişi ile ilgili düzenlemeler ve haziran ayında yapılacak çalışmalar nedeniyle başbakanlık ajandasının yoğunluğunun olduğunu yazdı.

Fransa yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararına tepki göstermiş, kararın bölgedeki iki devletli çözüm umutlarını suya düşürdüğünü açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da "ABD bu kararla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) kararlarını ihlal etmiş ve uluslararası hukuka aykırı davranmıştır" demişti.

Sayfa Yükleniyor...