Fransa burka ve çarşafı araştıracak

Fransız Meclisi'nde burka ve çarşaf komisyonu kuruldu.

23.06.2009 - 17:02


PARİS - Fransa'da son bir haftadır gündemden düşmeyen burka tartışması Meclis'in bugün konu hakkında bir araştırma komisyonu kurmasıyla yeni bir boyut kazandı.

Fransız Meclisi başkanlık divanı tarafından oy birliğiyle kurulan komisyon, "Fransa topraklarında burka ve çarşaf giyimiyle ilgili bilgilendirme komisyonu" adını taşıyor. Komisyonun "soruşturma" değil de "bilgilendirme" komisyonu adı altında kurulmasına gerekçe olarak "karmaşık bir konu hakkında sakin biçimde çalışma kaygısı" gösterildi.

Komisyon, 17'si cumhurbaşkanı Sarkozy'nin iktidar partisi, 11'i ana muhalefetteki Sosyalist Parti, 2'si Yeni Merkez partisi, 2'si de Demokrat ve Cumhuriyetçi gruba (Komünistler ve Yeşiller) mensup toplam 32 milletvekilinden oluşacak. Üyeleri gelecek hafta tayin edilecek komisyon, çalışmalarına Temmuz ayında başlayacak.

Komisyon, 6 ay sürmesi öngörülen çalışmalarının ardından Meclis'e burka ve çarşaf kullanımı konusunda öneriler içeren bir rapor sunacak. Bu rapor temelinde burka ve çarşaf kullanımının yasalarla düzenlenmesi de gündeme gelebilecek.

Komisyon kurulması önerisi, geçen hafta 58 milletvekilinin önerisi üzerine gündeme gelmiş, cumhurbaşkanı Sarkozy de bu öneriye destek vermişti. Öneriyi gündeme taşıyan milletvekilleri, Fransa'da son yıllarda burka ve çarşaf kullanan kadın sayısındaki artışı gerekçe gösterip, bu giyim tarzının cumhuriyetçi ve laik bir toplumla bağdaşıklığını tartışmaya açmak istediklerini açıklamışlardı.

SİYASİ PARTİLER KOMİSYONU DESTEKLİYOR
Konunun araştırılması Fransa'daki tüm siyasi partiler tarafından destekleniyor. Ancak siyaset dünyası burka ve çarşafın yasayla yasaklanması tartışmaları konusunda bölünmüş durumda. Kimi siyasiler kamusal alanda burka ve çarşafın tamamen yasaklanması yönünde görüş belirtirken, kimileri yasağın burkalı ve çarşaflı kadınları toplumdan daha da dışlayacağını söylüyor.

İNSANLAR KENDİLERİNE RAĞMEN ÖZGÜRLEŞTİRİLEMEZ
"İnsanların kendilerine rağmen özgür kılınamayacağını" söyleyen laiklik uzmanı Fransız sosyolog Jean Bauberot ise, Liberation gazetesine yaptığı açıklamada, "devletin vatandaşlar için neyin iyi olduğunu daha iyi bileceği yaklaşımının hatalı olduğunu" savundu.
Öte yandan İnsan Hakları İzleme Örgütü, Fransa'da burkaya muhtemel yasağın, insan haklarının ihlali anlamına geleceğini savundu.

HRW Paris bürosu yöneticisi Jean-Marie Fardeau imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada, "Burkayı yasaklamak, kadına özgürlüğünü kazandırmaz" görüşüne yer verildi.

"Yasağın, burka giyen kadınları marijinalleştireceği" belirtilen açıklamada, "din ve vicdan özgürlüğünün temel haklar olduğu" kaydedildi ve "Sadece müslümanlıkla ilgili bu tür bir yasaklama, nice müslüman Fransıza şu mesajı verecektir: Kendi memleketinize hoş gelmediniz..." ifadesi kullanıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...