Fransa burkayı tartışmaya devam ediyor

Fransa'da "Burka yasaklansın mı?" tartışması devam ediyor. Bir grup milletvekili burkanın tamamen yasaklanması için yasa tasarısı verdi.

08.01.2010 - 11:52

Fransa burkayı tartışmaya devam ediyor

Fransa'da burka ve çarşaf tartışması yeniden gündemde. İktidar partisinin meclis grup başkanı liderliğindeki bir grup milletvekili, burka ve çarşafın Fransa'da tamamen yasaklanması için yasa tasarısı hazırladı.

İktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) partisinin Meclis grup başkanı Jean-François Cope tarafından duyurulan tasarı, halka açık yerlerde yüzün tamamen kapatılmasının 750 Euro para cezasıyla cezalandırılmasını öngörüyor.

Tasarı, kadınlara burka veya çarşaf giymeye zorlayanların da ağır para cezasına çarptırılmalarını istiyor. Cope, yasa tasarısını "kadına saygı" ve "güvenlik kaygısı" gerekçeleriyle açıklıyor.

Yasa tasarısının Fransa'da 14-21 Mart tarihlerinde düzenlenecek bölgesel yönetim seçimlerinden önce Meclis gündemine gelmesi beklenmiyor. Olası bir yasal düzenlemenin de en erken Mayıs veya Haziran aylarında yürürlüğe girebileceği söylenmekte.

Ancak ülkedeki siyasi partiler burka ve çarşafın yasaklanması konusunda kendi içlerinde bölünmüş durumdalar. İktidar partisi başkanı Xavier Bertrand, partisinin grup başkanı tarafından başlatılan yasal düzenleme girişimine karşı olduğunu, konunun Meclis tarafından kabul edilecek bir kararla çözümlenebileceğini bildirdi. Aynı tartışma ana muhalefetteki Sosyalist Parti içinde de yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise şu ana kadar net bir tutum açıklamış değil.

Fransa'da son yapılan Anayasa değişliği Parlamento'ya yasama yetkisi dışında karar alma yetkisi de tanıyor. Fakat burka ve çarşafın yasaklanmasını isteyen çevreler, kabul edilecek bir kararın hukuksal bağlayıcılığı olmayacağını gerekçe gösterip yasal düzenleme istiyorlar.

Çoğu sol partilerden olan yasak karşıtları ise yasal düzenlemeyi uygulamanın mümkün olamayacağını söyleyerek, olası bir Meclis kararına ek olarak Müslümanlarla diyaloğun ön plana çıkarılmasını istiyorlar.

Yaklaşık 5,5 milyon Müslümanın yaşadığı Fransa'da burka ve çarşaf kullanan 4-5 bin kadın bulunduğu sanılıyor.

Fransız Ulusal Meclisi'nde burka ve çarşafın kamusal alanda kullanımı hakkında geçen yıl oluşturulan özel enformasyon komisyonu ise konuyla ilgili raporunu bu ay sonuna doğru açıklayacak. Komisyonun önerileri temelinde Sarkozy ve hükümetin somut bir tutum açıklamaları bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...