Fransa Cezayirli mağdurlara tazminat ödeyecek

Fransa, Cezayir ve Güney Pasifik'teki nükleer denemelerinin 150 bine yakın mağduruna tazminat ödemeye hazırlanıyor.

Anadolu Ajansı 23.12.2009 - 15:17

Fransa Cezayirli mağdurlara tazminat ödeyecek

Fransa parlamentosunda, Cezayir ve Güney Pasifik'teki nükleer deneme mağdurlarına tazminat ödenmesini amaçlayan yasanın çıkarılması süreci başladı.

Senatoda dün onaylanan yasa tasarısının, gelecek Haziran ayında Ulusal Mecliste onaylanmasıyla yasama süreci tamamlanmış olacak.

Fransa'nın yaptığı nükleer denemeler nedeniyle mağdur duruma düşenler tarafından kurulan derneklerin de hazırlanma sürecine katıldığı yasa tasarısı, ülkenin yaptığı 200'ü aşkın nükleer denemeden zarar görenlere tazminat ödenmesini öngörüyor. Bu da 1960-1996 yılları arasında Sahra Çölü, Güney Pasifik, atmosfer ve yeraltında yapılan 210 nükleer denemeden doğrudan ve dolaylı olarak etkilenen askeri personel ve sivil yaklaşık 150 bin kişiyi doğrudan ilgilendiriyor.

Yasanın uygulanmasında, başvurular üzerine her olay için ayrı değerlendirme yapılması, 7'si hükümet tarafından belirlenen, 2'si hükümet dışından olmak üzere 9 kişilik komisyonun başvuruları değerlendirerek Savunma Bakanlığına konuya ilişkin öneride bulunması öngörülüyor. Bakanlık da, daha sonra başvuru sahibine değerlendirmenin sonucunu bildirecek.

Savunma Bakanı Herve Morin, ''Fransa'nın, bu yasayla birlikte tarihinin bir bölümüyle yüzleşebileceğini'' ifade ederek, yasanın ''adil, dengeli ve titiz'' olduğunu söyledi.

Morin, Cezayirliler dahil olmak üzere, test alanlarının yakınlarında yaşayıp da sağlık sorunu bulunan herkesin bu yasadan yararlanabileceğini kaydetti.

Cezayir, nükleer denemelerin başlamasından sonra, 1962 yılında bağımsızlığını kazanmıştı.

Herve Morin, tasarıyı Mart ayında parlamentoya sunarken de, ''Fransa'nın kendisiyle barış içinde olması gerektiğini'' ifade etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...