İsrail Başbakanı Netanyahu'dan barış açıklaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile Kudüs'te bir araya geldi. İsrail Başbakanı Netanyahu, "Dışarıdan dayatılan kararlarla barış gelmez" dedi.

Anadolu Ajansı 22.06.2015 - 10:12

İsrail Başbakanı Netanyahu'dan barış açıklaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, görüşme öncesi basına yaptığı açıklamada, İsrail ile Filistin arasında barışın ancak doğrudan müzakereler yoluyla gerçekleşebileceğini ifade ederek, "Birleşmiş Milletler'in aldığı ya da dışarıdan dayatılan kararlarla barış gelmez"dedi.

Filistinlileri doğrudan görüşmelere yanaşmamakla suçlayan Netanyahu, "Eğer (diğer güçler) İsrail'e dayatmada bulunursa bu işe yaramaz ve barışı daha da uzaklaştırır" ifadesini kullandı.

İsrail'e "dışarıdan dayatma olduğu" yönündeki iddiayı reddeden Fabius ise "müzakerelerinin boyutuna müdahale etmek niyetinde olmadıklarını" söyledi.

Ortadoğu turu kapsamında geldiği İsrail'i ziyaret eden Fabius, "Görüşmeler müzakereci tarafların bileceği bir şeydir ancak bu uluslararası destek olamayacağı anlamına da gelmez" diye konuştu.

Her iki tarafta da müzakerelere başlama niyeti hissettiğini belirten Fabius, bunu bir inisiyatife dönüştürmek için Avrupa Birliği, ABD ve Rusya ile görüş alışverişinde bulunacağını kaydetti.

İsrail'in Kanal 7 televizyonunun haberine göre Fabius, Netanyahu ile yaptığı görüşmede İran ile yürütülen nükleer müzakerelere de değinerek, "İran ile 30 Haziran'dan önce uluslararası bir anlaşmaya varılıp varılamayacağı henüz net değil" dedi.

Fabius, İran ile nükleer müzakerelerde gelinen noktada Batılı güçlerin, İran'ın taahhütlerini yerine getirmesi noktasında "çok kararlı" davranması gerektiğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...