Fransa "GDO içermez" kriterini yükseltti

Fransa, ülkede satılacak bir ürünün "Genetiği Değiştirilmiş Organizma İçermez" ibaresi taşıyabilmesi için, gerekli şartları zorlaştırdı.

04.11.2009 - 15:09

Avrupa'da genetiği değiştirilmiş organizmalara karşı en fazla direniş gösteren ülkelerden olan Fransa, bu konudaki tanımlama kurallarını değiştiriyor. Fransız hükümetinin GDO konusunda bu yıl oluşturduğu Biyoteknoloji Yüksek Kurulu ülkede satılacak bir ürünün "Genetiği Değiştirilmiş Organizma İçermez" ibaresi taşıyabilmesi için, ihtiva ettiği üzerinde oynanmış DNA oranının yüzde 0,1'i geçmemesi koşulu getirdi.

Biyoteknoloji Yüksek Kurulu GDO'suz gıda ile beslenmiş hayvanların et ve sütünden üretilen ürünlerde de yüzde 0,1 kuralını getirmekle birlikte, bu konuda Avrupa çapında yürürlükte olan yüzde 0,9 eşiğine tolerans gösterileceğini bildirdi. Fransa bu ürünlerde de gelecek 5 yıl içinde eşiği tamamen yüzde 0,1'in altına çekmeyi hedefliyor.

Fransa'da Danıştay, geçen Temmuz ayında aldığı bir kararla, GDO'lar konusundaki bir Avrupa Birliği yönergesinin Fransa yasalarına uyarlanmasına ilişkin Fransız hükümeti tarafından hazırlanan kararnameyi, Fransız halkı yeterince bilgilendirilmediği gerekçesiyle iptal etmiş ve bu konuda bir yasa çıkarılması gerektiğine hükmetmişti.

Aralarında Avusturya, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Hollanda ve Macaristan'ın da bulunduğu 11 Avrupa Birliği ülkesi, AB yasalarına rağmen, kendi topraklarında GDO'lu ürünler kullanılmasını yasaklamak istiyor. Almanya, Fransa, Yunanistan, Avusturya ve Macaristan, GDO konusundaki yoğun lobiciliğiyle tanınan Amerikan Monsanto şirketinin MON810 adını taşıyan GDO'lu mısırının topraklarında üretimini yasaklamış durumdalar. GDO'nun Avrupa'daki en hararetli savunucusu olan Avrupa Komisyonu ise GDO'ların kullanımı konusuna ulusal planda değil Avrupa düzeyinde karar verilmesini istiyor.

GDO'lar konusunda yıllardır ortak bir çizgide anlaşamayan AB ülkelerinin tarım bakanları son olarak 19 Ekim'de düzenledikleri toplantıda da uzlaşmaya varamayınca konuyu Avrupa Komisyonu'na havale etmişler, Komisyon da Ekim ayı sonunda Amerikan Monsanto ve Pioneer şirketlerinin bugüne kadar yasaklı olan GDO içeren mısır tohumlarının AB'ye ithalatına 10 yıllığına izin verdiğini duyurmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...