Fransa bugün yılın ikinci genel grevine sahne oluyor. Ülkede, 29 Ocak'ta da genel greve gidilmişti.

Genel greve giden sendikalar, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ekonomi politikalarından şikayetçi.

Sendikalar hükümetten, işsizliğin önlenmesi ve ücretlerin azaltılmaması için daha fazla çaba sarfetmesini istiyor.

Fransa'da, sendikaların çağrısıyla 29 Ocak'ta hemen tüm iş kollarında uygulanan yılın bir günlük ilk genel grevine katılım bir hayli yüksek olmuştu.

Günlük hayat grevden çok fazla etkilenmese de; sendikalara göre iki buçuk, polise göre bir milyon kişi protesto gösterileri düzenlemişti.

Ancak bugün kamu ve özel sektörden çok sayıda işçinin ülke çapında yapılacak protesto yürüyüşlerine katılması; eğitim, sağlık ve ulaştırma hizmetlerinin genel grevden olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yılın ikinci genel grevi öncesi yaptığı açıklamada halkın kaygılarını anladığını söyledi.

HALK DA GREVİ DESEKLİYOR
Ancak Sarkozy, hükümetin mali kriz nedeniyle zor günler geçirenlere yardım edilmesi için elinden geleni yaptığını belirtti.

Fransa'da yapılan kamuoyu araştırmaları, halkın üçte ikisinin genel grevi desteklediğini gösteriyor.

Ülkede işsizlik oranının bir yıl içinde yüzde 10 artması, yıl sonuna dek 355 bin kişinin daha işsiz kalması bekleniyor.

Sendikalar, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye, kamu sektörü çalışanlarının sayısını azaltma ve vergileri artırmaya yönelik planlarından vazgeçmesi çağrısında bulunuyor.

Otomotiv, petrol ve parakende satış gibi özel sektörlerde çalışan işçiler de genel grev yüzünden bugün sokaklarda olacak.

Fransa'da özel sektördeki işçiler de, petrol devi Total gibi büyük şirketlerin, rekor düzeyde kar açıklarken, işçi çıkarmalarından şikayetçi.