'Fransa hukuk devleti olduğunu kanıtlayacak'

Ermenistan, Ermeni yasa teklifini görüşmeye hazırlanan Fransa'ya destek verdi. Erivan, yasa teklifinin kabul edilmesinin, Fransa'nın bir hukuk devleti olduğunu kanıtlayacağını savundu. İki ülke arasında  yaşanan gerginlik, Fransız basını ve dış basında geniş yer buldu.

Haberler 21.12.2011 - 10:44

'Fransa hukuk devleti olduğunu kanıtlayacak'

Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcısı Eduard Şarmazanov, ‘Ermeni soykırım’ iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifinin uluslararası hukuk açısından büyük önem taşıdığını savundu.

Şarmazanov, "Paris'te alınacak karar uluslararası alanda soykırımların inkarının önlenmesi ve ‘Ermeni soykırımının’ tanınması adına çok gerekli bir gelişmedir" dedi.

Ermeni yetkili, "Fransız Senatosu Ermeni yasa teklifini kabul ederse, hukuki alanda önemli bir devlet olduğunu kanıtlayacak" ifadesini kullandı.

'TÜRKİYE EKONOMİK VE TİCARİ MİSİLLEME HAZIRLIĞINDA'
’Ermeni soykırımını’ inkarın cezalandırılmasına yönelik yasa teklifinin gündemde olduğu Fransa ile Türkiye arasında yaşanan kriz, hem Fransız hem de uluslararası basının gündeminde. Gazeteler Türkiye'nin ekonomik ve ticari misillemelere hazırlandığını belirtirken, Fransız yetkilinin "bizi sindirme politikasını kabul edemeyiz" sözlerine de yer veriyor.

‘Ermeni soykırımı’nı’ inkarın cezalandırılmasına yönelik yasa teklifiyle ilgili tartışmalar Fransız medyasında geniş yankı bulmaya başladı. Merkez sağ eğilimli "Le Figaro gazetesi bugün, "Fransa ile Türkiye arasında 'Ermeni soykırımı' krizi' manşetiyle çıktı.

Türkiye'nin hayata geçireceği olası ekonomik ve ticari misillemelerinin ele alındığı haberde, bazı Fransız milletvekillerinin yasa teklifine çekinceyle yaklaştıkları vurgulandı. Haberde, bazı Fransız milletvekillerinin "Türkiye önemli bir ortak böyle bir yasaya gerek yok" şeklindeki ifadeleri aktarıldı.

'YASA TEKLİFİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRI'
Gazete buna karşılık, Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Ermeni kökenlilere verilmiş sözü olduğunu da hatırlattı. Merkez sol eğilimli Liberation gazetesi ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun konuyla ilgili bir makalesine yer verdi. Davutoğlu makalede, yasa teklifinin ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu anlattı.

Fransız haber kanallarindaki haberlerde ise, Fransa'nın nükleer, savunma ve enerji sektörlerinde zarara uğrayabileceği kaydedildi. Bununla birlikte gümrük birliği ve dünya ticaret örgütü üyeliği nedeniyle Türkiye'nin Fransa'ya boykot uygulamasının imkansız olduğu vurgulandı.

İngiltere'de yayınlanan ekonomi gazetesi Financial Times'taki haberde de Paris'in misilleme hazırlıkları konusunda Ankara’yı uyardığı belirtildi. Gazeteye konuşan Fransız yetkililer Ankara’nın baskısının ters teptiğini savundu. Üst düzey bir yetkili 'bu artık baskı ve meşru lobi çalışmasının ötesine geçip sindirme girişimine dönüştü. Bu kabul edilemez" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...