Fransa kölelik tazminatı ödemeyecek

Fransa, sömürgecilik dönemindeki köle ticareti için tazminat ödemeyi bir kez daha reddetti.

Haberler 10.05.2013 - 16:25

Fransa kölelik tazminatı ödemeyecek

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, köleliğin kaldırılmasını anmak için Paris'te düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada, bazı siyahi derneklerden gelen tazminat taleplerini kabul etmelerinin imkansız olduğunu söyledi.

Hollande, konuyla ilgili olarak, tek seçeneğin "geçmişte olanları tanımak ve geleceğe aktarmak" olduğunu belirtti.

Fransa merkezli "Siyasi Dernekler Temsil Konseyi" (CRAN) bu sabah yaptığı bir açıklamada, eski bir Fransız sömürgesi olan Haiti'nin, bağımsızlığını kazandıktan sonra Fransa'ya tazminat ödemek zorunda bırakılması nedeniyle bu tazminatı alan Fransız devlet kurumu Mevduat Kasası'ndan Paris Mahkemesi önünde davacı olduğunu bildirmişti.

Haiti, 1804 yılında bağımsızlığını elde etmesinin karşılığında Fransa'ya 1825-1946 yılları arasında toplam 21 milyar dolar tazminat ödemek zorunda bırakılmıştı.

CRAN, Haiti'nin ödediği tazminatları işleten Mevduat Kasası'nı "insanlığa karşı işlenmiş bir suçun işbirlikçisi olmakla" itham etti. Yaklaşık 200 yıllık maziye sahip olan finans kuruluşunun "köle ticareti sayesinde zenginleştiğini" savundu.

Fransa, 17 ve 19'uncu yüzyıllar arasında yaklaşık 1 milyon Afrikalı siyahı, zengin beyazların hizmetinde köle olarak çalıştırmak için Avrupa ve Amerika kıtasına tehcir etmişti. Fransa'da kölelik resmi olarak 27 Nisan 1848 yılında kaldırılmış olsa da 20'inci yüzyıla kadar siyahların durumunda düzelme olmamıştı.

'KÖLELİK DÖNEMİNİ ANMA GÜNÜ'
Fransız parlamentosu tarafından 10 Mayıs 2001 tarihinde onaylanan bir yasayla kölelik ve köle ticareti "insanlığa karşı suç" olarak kabul edilmişti. Fransa 2006 yılından bu yana 10 Mayıs'ı "kölelik dönemini anma günü" olarak kutluyor.

Sayfa Yükleniyor...