Fransa'nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013'te Kürt Enformasyon Merkezi’nde Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in öldürüldüğü suikaste ilişkin bu ülkede süren soruşturma tamamlandı.

Fransız soruşturma hakimi Jeanne Duye başkanlığında iki yıldır yürütülen soruşturmanın sonlandığı taraflara da bildirildi.

Bu aşamadan sonra cinayetlerin tek tutuklu sanığı Ömer Güney ile kurban yakınlarının avukatları bir ay boyunca dosyayı inceleyecek.

Soruşturmada eksik gördükleri bir unsur olması durumunda bunu soruşturma hakimlerine bildirecekler.

Hakimler bu bir aylık sürenin ardından suikastin yakalanan tek sanığı Ömer Güney hakkında dava açılıp-açılmaması gerektiği yönündeki kararlarının da yer alacağı raporu mahkemeye sevkedecek.

Cinayetin hemen ardından yakalanan 30 yaşındaki tek tutuklu sanık Ömer Güney suçlamaları reddediyor. Mahkemeye iletilen belgeler ise, Güney’in cinayetle en azından ilişkili olduğu olasılığını güçlendiriyor.

Cinayetin kimler tarafından azmettirildiğine ilişkin soruşturmayı derinleştiren soruşturma hakimi, Fransız istihbaratından konuyla ilgili belgelerden “gizlilik ibaresinin” kaldırılmasını istedi.