Brüksel'de bugün yapılacak Euro Zirvesi öncesi dün Berlin'de biraraya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, Yunanistan'ın iflastan kurtarılması konusunda ortak bir çözüm önerisi üzerinde anlaşmaya vardığı bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Berlin'de yedi saat süren görüşmelerden sonra iki ülkenin ortak tutum belirlediği belirtildi. Euro Zirvesi öncesi iki ülke arasında yapılan zirvede borç krizinin diğer ülkelere de yayılıp Euro'yu tehdit etmesini önleme yolları üzerinde duruldu.

İki ülke arasında Yunanistan'la ilgili anlaşmaya varılan önlemler konusunda ayrıntılı bilgi verilmezken, masadaki seçenekler arasında, Yunanistan için yeni bir borç paketi, ortaya çıkan maliyetin bir bölümünü yeni bir vergiyle bankaların üstlenmesi ve borçların yeniden yapılandırılması konularında önlemlerin yeraldığı bildirildi.

Almanya daha önce, yeni bir kurtarma paketi çerçevesinde, Yunanistan'a kredi sağlayan ülke ve kuruluşların Yumanistan'ın kayıplarının karşılanması gerektiği konusunda zorlanmasını savunuyordu.

Fransa ve Avrupa Merkez Bankası ise Avrupa çapında bir bankacılık krizine yol açabileceği ve İspanya'yla İtalya'yı da zor sokabileceği hatta Avrupa Merkez Bankası'nı iflasa sürükleyebileceği endişesiyle buna karşı çıkıyordu.

EURO'NUN GELECEĞİ
Geçen yılın Mayıs ayında bir kredi paketi alan Yunanistan'da patlak veren borç krizi küresel mali piyasalardaki güvensizlik yaratmaya devam ediyor. Gözlemciler, Yunanistan'daki ekonomik krizin Euro'nun geleceğini tehdit ettiğini vurguluyor.

'KRİZ AVRUPA'NIN HER KÖŞESİNE YAYILABİLİR'
Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, durumun çok ciddi olduğunu ve önlem alınmazsa olumsuz etkilerin Avrupa'nın her köşesinde ve kıtanın dışında da hissedileceğini vurguladı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King, krizin İngiltere'nin mali sistemine karşı ciddi bir risk oluşturduğu uyarısında bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama da devreye girerek, Almanya Başbakanı Merkel'i aradı ve görüşmede küresel ekonomik iyileşmeyi sürdürülebilir kılmak için borç krizinin çözülmesi gerektiğini vurguladı.