Fransa ve İngiltere'de PKK operasyonları

Fransız terörle mücadele birimleri, Marsilya'dan sonra ülkenin batısında da PKK sempatizanlarına yönelik operasyon düzenledi.

Fransa ve İngiltere'de PKK operasyonları

Fransa'da PKK'ya yönelik operasyonlar devam ediyor. Fransız terörle mücadele birimleri, Marsilya'dan sonra ülkenin batısındaki Rennes kentinde de PKK sempatizanlarına yönelik yeni bir operasyon düzenledi.

Rennes terörle mücadele birimlerinin, PKK'nın finansal kaynakları konusunda soruşturma başlatyan Paris Sorgu Hakimliğinin talimatı üzerine kentte PKK'ya kaynak sağladıkları iddia edilen 4 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanların inşaat ve lokantacılık sektörlerinde çalıştıkları ve birinin evinde binlerce Euro nakit para bulunduğu bildirildi.

Fransız terörle mücadele birimleri bu hafta başında Marsilya'da PKK üyesi oldukları söylenen 6 kişiyi gözaltına alımıştı. Gözaltına alınanlardan bazılarının Fransa'da molotof kokteylli bir eyleme katıldıkları açıklanmıştı. Fransa, yıllardır faaliyetlerine göz yumduğu PKK yanlısı kuruluşlara karşı 2007 yılından bu yana düzenli aralıklarla nokta operasyonlar düzenliyor.

Öte yandan, "Kürdistan'da Barış Girişimi" adlı kuruluş, İngiliz iç istihbarat teşkilatı MI5'in son günlerde İngiltere'de "Kürt topluluğu" üyesi en az 15 kişiyi evlerinde sorguladığını bildirdi. Noam Chomsky tarafından da desteklenen kuruluş, sorgulamaların Abdullah Gül'ün Kasım ayında İngiltere'ye ziyareti sonrasına denk gelmesine dikkat çekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...