İlişkili Haberler

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) pazartesi günü düzenlediği tartışmalı referandumla ilgili "Bağımsızlık ilanı olursa Ortadoğu'da yeni krizlere neden olur" dedi.

Le Drian, BFM televizyon kanalına yaptığı açıklamada, IKBY'nin Irak'ın yeniden inşasına entegre olmasının arzu edildiğini söyledi.

IKBY ile Irak'ın uzlaşması gerektiğini kaydeden Le Drian, bağımsızlık ilanı için uygun bir zaman olmadığını vurguladı.

Le Drian, "Bağımsızlık ilanı olursa DAEŞ'in Irak'ta yenilgiye uğratıldığı bu dönemde Ortadoğu'da yeni krizlere neden olur" ifadelerini kullandı.

RUSYA'DAN "TEK DEVLET" VURGUSU

Kuzey Irak'taki tartışmalı referandum sonrası bir uyarıda Rusya'dan geldi. Rusya pazartesi günü Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yapılan tartışmalı referandum sonrası bölgede yaşanabilecek sorunlara dikkati çekerek, Irak’ın toprak bütünlüğünü tümüyle desteklediklerini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Irak devletinin toprak bütünlüğünün korunması için herkes tarafından kabul gören bir çözümün bulunması gerektiği vurgulandı.

“Rusya, Irak'ın birlik ve toprak bütünlüğünü desteklediğini vurgulamaktadır ve olumsuz sonuçlar doğurabilecek adımlardan uzak durulması gerektiği görüşündedir” ifadesi kullanılan açıklamada, Rus yönetiminin tüm taraflara sorunların çözümü için barışçıl ve yapıcı diyalog çağrısı yaptığına işaret edildi.

Irak hükümeti, 2005 anayasasına aykırı olduğu için dün IKBY tarafından gerçekleştirilen referandumu ve sonuçlarını tanımadığını açıklamıştı.