Fransa 'yaptırım', Rusya 'diyalog' diyor

İran'ın nükleer programı konusunda Fransa'dan 'yaptırımlar düşünmenin zamanı geldi', Rusya'dan ise 'yaptırım bizim lisanımız değil' açıklamaları yapıldı.

10.12.2009 - 20:27

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gerard Araud, nükleer programı konusunda BM'nin taleplerine karşı koyan İran'a yeni yaptırımlar düşünmenin zamanının geldiğini söyledi.

Araud, BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, "İran'ın en küçük bir güven önlemi almayı, diyaloğu ve şeffaflığı reddetmeye devam etmesi halinde" her türlü gerekli kararı almak gerektiğini söyledi.

Bunun, yaptırımlar öngören yeni bir karar alınması anlamına geldiğini kaydeden Araud, "Artık beklemek için neden yok" dedi.

"YAPTIRIM BİZİM LİSANIMIZ DEĞİL"
Rusya'dan ise, İran'a yeni yaptırımlar uygulanması konusunu konuşmaktansa, diplomatik çözüm için çaba gösterilmesi gerektiğini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andrey Nesterenko bugün yaptığı açıklamada, "Yaptırım dili, bizim lisanımız değil. Bunu birçok defa dile getirdik" dedi.

Moskova'nın tutumunun değişmediğini kaydeden sözcü, "Acil sorunların çözümünde siyasal ve diplomatik yöntemlerin kullanılması yanlısıyız" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...