Fransa'da Chirac davası bugün başlıyor

Fransa Eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac hakkında, Paris Belediye Başkanı olduğu dönemdeki yolsuzluk iddialarıyla açılan dava bugün yapılacak.

05.09.2011 - 12:46

Fransa'da Chirac davası bugün başlıyor

Fransız eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın, Paris Belediye Başkanı olduğu dönemde bazı parti üyelerine çalışmadıkları halde maaş ödenmesine göz yumduğu suçlamasıyla açılan dava bugün başlıyor.

Yolsuzluk suçlaması 20 yıl öncesine gitse de, Jacques Chirac bunun 12 yılı boyunca cumhurbaşkanlığı görevinin kendisine tanıdığı dokunulmazlıktan faydalanmıştı.

Jacques Chirac, geleneksel olarak cumhurbaşkanlarının siyasi çekişmelerin üzerinde olarak kabul edildiği Fransa'da, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilerle işbirliği yapan Marshal Petain'den sonra, cezai suçlamalar yöneltilen ilk cumhurbaşkanı oldu.

CHİRAC SUÇLAMALARI REDDEDİYOR
Chirac ise 1990'lı yılların başında Paris belediye başkanıyken, kendi partisi için çalışanlara ödeme yapmak için kamu fonlarını kullandığı iddialarını reddediyor.

Sağlık durumu nedeniyle mahkemeye yazı yazan Chirac’ın duruşmalara katılması beklenmiyor. Dava, ülke tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanını yargı önüne taşıdığı için önem arz ediyor. Suçlu bulunması halinde Eski Cumhurbaşkanı 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Chirac’ın avukatları, mahkemeye sundukları sağlık raporunda eski cumhurbaşkanının hafıza sorunları yaşadığını ve duruşmalara katılmasının çok zor olacağını bildirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...