İlişkili Haberler

Fransız BFM kanalı adli kaynaklara dayandırarak verdiği haberde, merkez sağın cumhurbaşkanı adayı François Fillon'un eşi Penelope Fillon'un ifadesinin sorgu hakimleri tarafından alındığını duyurdu.

Penelope Fillon hakkında "kamu kaynaklarının kötüye kullanılmasında işbirliği", "kurumsal varlıkların suistimalinde işbirliği" ve "nitelikli dolandırıcılık yaptığı" gerekçesiyle dava açılmasına karar verildi.

Sorgu hakimleri daha önce François Fillon için, "kamu kaynaklarının kötüye kullanılması, kurumsal varlıkların suistimali, bu suçların gizlenmesi ile nüfuzu kötüye kullanma ve görev ihlali" suçlamasıyla dava açılmasını kararlaştırmıştı.

Daha sonra dava dosyasına “nitelikli dolandırıcılık” ve “evrakta sahtecilik” suçlamaları da eklenmişti. Buna gerekçe olarak ise savcılığın, yolsuzluk skandalının ortaya çıkmasından sonra Fillon ve eşinin bazı belgelerin üzerinde oynamasından şüphelenmesi gösterilmişti.

Daha önce evi ve meclisteki bürosu aranan Fillon hakkında, eşinin 8 yıl süreyle mecliste hiç çalışmadan “danışman” sıfatıyla 900 bin euro maaş aldığı ve iki çocuğuna senatoda iki yıl süreyle hiç çalışmadan yine "danışman" sıfatıyla 84 bin euro maaş ödendiği iddiaları üzerine soruşturma başlatılmıştı.

Anketlerde cumhurbaşkanlığı seçiminin en güçlü adayı olarak gösterilen 62 yaşındaki eski Başbakan Fillon’un, soruşturmanın ardından popülaritesi oldukça düşerken yarışı kazanma ihtimali zayıfladı.