Fransa'da Ermenilere vaat yarışı

Fransa'da Anayasa Konseyi'nin inkar yasası hakkındaki kararına rağmen seçimin favori adaylarının ülkedeki Ermeni topluluğuna vaatleri devam ediyor. Konu, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile seçimin favorisi sosyalist aday François Hollande arasında adeta müzayedeye dönüştü.

13.03.2012 - 12:50

Fransa'da Ermenilere vaat yarışı

Paris'teki seçim bürosunda dün Ermeni kuruluşlarıyla bir araya gelen Hollande, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, "vakit kaybetmeksizin" yeni bir inkar yasası tasarısı hazırlanması için hükümetine talimat vereceği vaadinde bulundu.

Fransa Ermeni Teşkilatları Koordinasyon Konseyi (CCAF) tarafından yayımlanan bildiriye göre, Hollande bununla da kalmayıp, "Ermeni soykırımının Ankara tarafından resmen tanınmasını" Türkiye'nin AB ile katılım müzakerelerinde "kriter" haline getirme sözü verdi. Hollande'ın CCAF yetkililerine, 2015 yılında Paris'te devlet finansmanıyla bir "Ermeni Soykırımını Anma Müzesi" inşa edilmesi konusunda ilke sözü verdiği de bildirildi.

SARKOZY YENİ YASA SÖZÜ VERDİ
Nicolas Sarkozy de Anayasa Konseyi'nin inkar yasasının Fransız Anayasası'na aykırı olduğuna dair hükümün hemen ardından hükümetine yeni bir yasa tasarısı hazırlaması talimatını vermiş ancak konu "zaman yetersizliğinden" haziran ayında yapılacak genel seçimler sonrasına ertelenmişti.

CCAF yetkilileri 7 Mart Çarşamba günü Paris'te Sarkozy ile görüşmüş ve kendisinden yeni bir yasa sözü almıştı. Sarkozy CCAF yetkililerine, yeni bir yasa için gerekirse kurumsal reforma gideceği ve hükümeti içinde Ermeni topluluğunun da yer alacağı özel bir komisyon oluşturacağı vaadinde bulunmuştu.

HUKUKÇULAR FARKLI DÜŞÜNÜYOR
Çok sayıda Fransız anayasa hukukçusu Anayasa Konseyi'nin son kararının ardından parlamentonun yeni bir inkar yasası hazırlamasına kapıların kapandığı görüşünü dile getiriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...