Fransa'da güvenlik zaafiyeti tartışmaları

Nice'i kana bulayan kamyon saldırısı, ülkedeki güvenlik zaafiyeti tartışmasını yeniden gündeme getirdi. Saldırganın, o dev kamyonla, sadece yaya trafiğine açık bir caddeye nasıl girebildiği, gizemini koruyor.

NTV Haber 15.07.2016 - 19:03

Fransa'da güvenlik zaafiyeti tartışmaları

Nice'te yaşanan kanlı saldırı, Fransa'da güvenlik zaafiyeti tartışmalarına yol açtı. Aylardır olağanüstü halin devam ettiği Fransa'da yaşanan olay güvenlik önlemlerinin yetersizliği yönündeki eleştirileri artırdı.

Akdeniz sahilindeki ünlü "İngiliz Kordonu" 14 Temmuz kutlamaları için trafiğe kapatılmıştı. Bastil günü sebebiyle ülke genelinde güvenlk önlemleri üst seviyedeydi.

Muhammed Bouhlel adlı saldırganın yayalar için ayrılmış yola nasıl girebildiği, hala gizemini koruyor.

Tüm müdahalelere rağmen 2 kilometre boyunca ölüm saçan saldırganı polisin onlarca mermisi de durduramadı. Yol boyunca zigzaglar çizen kamyonu durdurma çabaları uzun süre sonuç vermedi.

Kamyon, oteller bölgesinde durdurulduğunda ardında kilometrelerce uzunluğunda bir dehşet manzarası bırakmıştı. Sürücü koltuğundaki saldırgan polisle girdiği çatışmada öldürüldü. Saldırının terör bağlantısı araştırılıyor.

Ülkedeki tüm güvenlik önlemlerine rağmen böylesine bir saldırının yaşanmış olması, istihbarat zaafiyeti tartışmalarını gündeme getirdi. Fransız haberalma teşkilatı başkanı da Mayıs ayında yaptığı açıklamada istihbarat eksikliklerini itiraf etmişti.

Fransa'nın Türkiye'deki misyonlarınca düzenlenmesi planlanan 14 Temmuz "Fransa Milli Günü" kutlamaları güvenlik endişeleri nedeniyle iptal edilmiş ve Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu da ikinci bir emre kadar kapatılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...