Fransız hükümeti, Frannçois Hollande'ın 2012 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimi vaatlerinden olan yabancılara oy hakkının artık bir "öncelik" olmadığı bildirildi.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, "parlamento yeterli çoğunluk yok" gerekçesiyle konunun artık öncelik olmaktan çıktığını söyledi. Cumhurbaşkanı Hollande 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, konu hakkında yasa tasarısı hazırlanacağını duyurmuştu.

Fransız hükümetinin konuyu rafa kaldırması ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadele kuruluşları tarafından eleştirildi.

Fransa'da AB ülkeleri dışından gelen ve ülkede yasal olarak ikamet eden yabancı göçmenlerin yerel seçimlerde oy kullanabilmeleri için ya referandum ya da Anayasa değişikliği gerekiyor. Anayasa değişikliği için Millet Meclisi ve Senato'dan oluşan parlamentoda en az 5'te 3 çoğunluğun onayına ihtiyaç var.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde 25 oyla sandıktan birinci parti çıkan aşırı sağcı FN, yabancı göçmenlerin oy hakkına şiddetle karşı çıkıyor. Fransız merkez sağ partileri de yabancı göçmenlere oy hakkına karşılar.