Fransa'da İslam'ın imajı geriliyor

Fransa'da gerçekleştirilen bir inceleme, halkın yüzde 43'ünün İslam dinini "tehdit" olarak gördüğünü açığa vurdu.

25.10.2012 - 10:11

Fransa'da İslam'ın imajı geriliyor

Fransız Le Figaro Gazetesi için IFOP kamuoyu yoklama kuruluşu tarafından gerçekleştirilen inceleme, İslam dini ve Müslümanların bu ülkedeki imajının giderek olumsuzlaştığını ortaya koydu.

İncelemeye göre, "İslam denince aklınıza gelen ilk düşünce nedir?" sorusuna halkın yüzde 28'i "Batı değerlerinin reddi", yüzde 19'u "Fanatizm", yüzde 18'i ise "Boyun eğme" yanıtını verdi. İslam için "Hoşgörü" diyenlerin oranı ise yüzde 9'da kaldı.

Sonuçlara göre; Fransızların yüzde 43'ü İslam'ı "tehdit" olarak algılarken, sadece yüzde 17'si "Fransa için kültürel zenginlik" olduğunu söylüyor.

"Müslümanların veya Müslüman kökenli kişilerin Fransız toplumuna neden kötü uyum sağladıkları"yla ilgili soruya ise Fransızların yüzde 68'i "Fransız toplumuna uyumu reddettikleri için" yanıtını veriyor.

İnceleme; Fransızların yüzde 43'ünün Fransa'da cami inşasına, yüzde 63'ünün ise Müslüman kadınların sokakta çarşaf veya başörtüsü ile dolaşmasına karşı olduğunu da gösteriyor.

İncelemeyi gerçekleştiren IFOP uzmanları, sonuçların Müslümanlanlar arasındaki "cemaatleşme" çabalarının Fransız toplumu tarafından reddi anlamına geldiğine işaret ediyorlar.

Fransa'da bugüne kadar gerçekleştirilen hiçbir incelemede, İslam ve Müslümanların imajı bu ölçüde olumsuz yansımamıştı.

Nüfusu 65 milyon olan Fransa, 5 ila 6 milyon arasında Müslüman kökenlinin yaşadığı tahmin ediliyor. Fransa'da yaşayan Müslümanların büyük çoğunluğunu Kuzey ve Orta Afrika kökenliler oluşturuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...