Fransa’da ‘love shop’lar hedefte

Katolik Kilisesi’ne yakınlıklarıyla bilinen kuruluşlar, cinsel karakterli eşyalar pazarlayan ‘love shop’ mağazalarına karşı savaş açtı.

28.04.2011 - 13:26

Fransa’da ‘love shop’lar hedefte

Katolik Aile Dernekleri Ulusal Konfederasyonu (CNAFC) ve “CLER Sevgi ve Aile” adlı iki kuruluş, ilkokul ve kiliseye yakın mesafede olduğu gerekçesiyle, Paris’in merkezindeki bir “love shop” mağazasına karşı tazminat talebiyle ceza davası açtı.

Davacı kuruluşlar, davaya gerekçe olarak, kent merkezindeki Saint-Merri kilisesinin karşısında bulunan “love shop” mağazasının bir ilkokula sadece 90 metre mesafede olmasını gösteriyorlar. Mağaza 2004 yılından bu yana aynı yerde hizmet veriyor.

Fransa’da yürürlükte olan ‘çocukları koruma’ kanunu, pornografik karakterli eşya satan mağazaların ilköğretim okullarına 200 metreden yakın mesafede olmasını yasaklıyor. Davacı kuruluşlar, mağazanın bu yasa temelinde mahkum edilmesini ve 20 bin Euro tazminat ödemekle cezalandırılmasını talep ediyorlar. Davanın duruşması 29 Haziran Çarşamba günü Paris Ceza Mahkemesi’nde yapılacak. Mahkemenin davacılara hak vermesinin Fransız hukukunda bir ilk olacağı belirtiliyor.

KAPATILIRSA İLK OLUR
Davalı mağazanın avukatları ise mağazanın mahkeme kararıyla kapatılmasının sadece Fransa değil tüm Avrupa’da bir ilk olacağına işaret ediyorlar. “Fransız halkına bu tür eşyaların satışının yasaklanamayacağını” söyleyen avukatlar, Sonia Rykiel ve La Redoute gibi markaların da bu tür eşyaları pazarladığını hatırlatıyorlar. Avukatlara göre, Fransa’da kadınların yüzde 20’si bu tür mağazalarda satılan cinsel fantazmayı arttırıcı eşyalardan kullanıyor.

Avukatlar, "Katolik lobisinin asıl derdinin mağazanın ilkokula yakınlığı” değil, “dinin toplumsal meselelere karışma istemi” olduğunu savunuyorlar.

Fransa’da Katolik lobisine mensup bir grup militan, geçtiğimiz günlerde de Amerikalı sanatçı Andres Serrano’nun Hz. İsa’yı bir sıvı içinde çarmıha gerilmiş gösteren eserinin bulunduğu sergiyi basmış ve eseri kısmen tahrip etmişti

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...