Fransa'da nükleer enerji santralinde patlama

Fransa'da Manş Denizi kıyısındaki bir nükleer reaktörde patlama meydana geldi. Patlama sonrası 5 kişi hafif yaralandı. Nükleer sızıntı riski ise yok.

Haberler - ntv.com.tr 09.02.2017 - 13:35 | Son Güncelleme : 09.02.2017 - 16:10

Fransa'da nükleer enerji santralinde patlama
Arşiv

Fransa'nın kuzeyinde bulunan Flamanville nükleer santralinde makine dairesinde patlama meydana geldi. Herhangi bir nükleer sızıntı riski bulunmadığı patlamada 5 kişi dumandan etkilendi.

Aşağı Normandiya Valiliği tarafından yapılan açıklamada, patlamanın yerel saatle 10.00 civarı santralin makine dairesinde meydana geldiği, 5 kişinin dumandan hafif etkilendiğini belirtildi.

Bölgedeki sağlık ekipleri ve güvenlik görevlilerinin santral civarına sevk edildiği belirtilen açıklamada, santralin hassas nükleer bölümü dışında bir yangının belirlendiği kaydedildi.

Santral güvenliği açısından hazır bekletilen acil müdahale planının devreye sokulmadığı belirtilirken, tedbir olarak bir numaralı reaktörün durdurulduğu, 2 numaralı reaktörün üretime devam ettiği açıklandı.

1987 ve 1988 yıllarında üretime başlayan su basınçlı iki reaktöre sahip Flamanville nükleer santralinde daha önce de kazalar meydana gelmişti.

2012'de bir numaralı reaktörde farkedilen sızıntı, bölgede büyük panik yaşanmasına neden olmuştu. Santralin üç numaralı reaktörünün gelecek yıl faaliyete geçeceği duyuruldu.

Sayfa Yükleniyor...