NTV

Fransa'da ortalığı karıştıran "tweet"

Dünya

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın gazeteci sevgilisi Valerie Trierweiler'in "kıskançlık tweet"i alay konusu oldu. Trierweiller, Hollande'la 25 yıl beraber yaşayan Segolene Royal'a karşı aynı seçim bölgesinde aday olan Sosyalist Parti üyesi Olivier Falorni'yi destekleyen bir tweet attı.

Geçen ay cumhurbaşkanı seçilen François Hollande'ın evli olmaksızın beraber yaşadığı gazeteci sevgilisi Valerie Trierweiler, eşinin 25 yıl beraber yaşadıktan sonra ayrıldığı sosyalist siyasetçi Segolene Royal'i olağanüstü zor durumda bırakan bir "tweet" yayımladı. İlk etapta sahte olduğuna inanılan mesaj Trierweiler tarafından doğrulanınca, Fransız sosyalistler ülke genelinde alay konusu oldu.

Segolene Royal, genel seçimlerin 17 Haziran'da yapılacak ikinci turunda aday olduğu Charente-Maritime bölgesinde kendisi gibi Sosyalist Parti üyesi Olivier Falorni ile yarışacak. Royal'i destekleyen Sosyalist Parti yönetimi seçim öncesi Falorni'ye çekilme çağrısında bulunmuş ancak yıllardır bölgede politika yapan Falorni bu çağrıya uymamıştı. İlk turda Royal yüzde 30, Falorni ise yüzde 28 oy alarak ikinci tura kalmışlardı.

Partinin ağır toplarının dün destek amacıyla Royal'in yanında bulunduğu bir anda, Valerie Trierweiler'den twitter aracılığıyla Falorni'ye beklenmedik destek geldi. Hangi amaçla yollandığı bilinmeyen mesaj, Sosyalist Parti yönetiminden olağanüstü sert tepki alırken Fransız sağında alay konusu oldu.

Sosyalist Parti lideri Martine Aubry, "Bizim için önemli olan tek şey François Hollande'ın Segolene Royal'e desteğidir ve bu destek açık ve nettir" açıklamasında bulunurken, partinin kıdemli kurmaylarından Jean-Louis Bianco, "Bizler Trierweiler'i değil Hollande'ı seçtik. O halde soruyorum, o kim oluyor da karışıyor?. Yaptığını tamamıyla yakışıksız buluyorum. Ben yıllarca Danielle Mitterrand ile çalıştım. O hiçbir zaman iç siyasete karışmazdı" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Aşırı sağcı lider Marine Le Pen, kendi twitter hesabından "Trierweiler erkek arkadaşının eski sevgilisiyle hesaplaşıyor" mesajı gönderdi. Eski cumhurbaşkanı Sarkozy'nin bakanlarından Nadine Morano da yine twitter hesabından "Sarkozy'yi de Carla'yı da arayacaksınız" mesajıyla seslendi. Siyasi yorumcular ise "basit" bir twitter mesajının genel seçimlerin ikinci turu üzerindeki olası etkilerini tartışıyor.

"First-Lady" olmasına rağmen gazetecilik yapmaya devam eden Trierweiler, çalıştığı haftalık Paris-Match dergisinde geçen hafta kaleme aldığı bir haber-analizde Eleanore Roosevelt örneğini göstrerek hem First-Lady hem de gazeteci olunabileciğini savunmuştu. Ancak Fransa'da basın başta olmak üzere birçok çevre gazeteciliğin "tam bağımsızlık" ilkesi üzerine kurulu olduğunu hatırlatıp, Trierweiler'in mesleğini gerektiği gibi yapamayacağını düşünüyor. Bazı yorumcular Trierweiler'in dün yayımladığı tweet ile bağımsızlıiğını kanıtlamak istemiş olabileceğini dile getirenler de var.