Fransa'da seçim öncesi 9 aday 4 saat televizyonda tartıştı

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimine katılacak 11 aday televizyonda canlı yayınlanan açık oturumda kozlarını paylaştı. Adayların gündeminde güvenlik, ırkçılık tehlikesi ve Avrupa Birliği'nin geleceği vardı.

fransa seçim tv münazara050417.jpg

BFM ve CNEWS haber kanallarından ortak yayınlanan ve yaklaşık 4 saat süren tartışmaya, adaylıkları Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanan Nicolas Dupont-Aignan, Marine Le Pen, Emmanuel Macron, Benoit Hamon, Nathalie Arthaud, Philippe Pouton, Jacques Cheminade, Jean Lassalle, Jean-Luc Melenchon, François Asselineau ve François Fillon katıldı.

Adayların istihdam, sosyal güvenlik, ekonomi ve Avrupa Birliği konularındaki hararetli tartışması geceye damga vurdu.

Adayların özellikle Ulusal Cephe Partisi'nin aşırı sağcı lideri Marine Le Pen'i eleştiren sözleri dikkat çekti.

Bağımsız aday Emmanuel Macron, Le Pen'in milliyetçi görüşlerinin büyük bir tehlike oluşturduğunu savundu.

Macron, "Nereden geldiğinizi ve bu bölünmenin bizi ayıracağını bilmek zorundasınız. Milliyetçilik savaştır. Mezarlıklarla dolu bir bölgeden geliyorum ve hayır bayan Le Pen ben o karanlığa geri dönmek istemiyorum" dedi.

Aşırı sağcı Le Pen ise görüşlerinin Fransız vatandaşlarının hayat şartlarını iyileştireceğini öne sürdü.

Le Pen, "İnsanlara seslerini geri vermek istiyorum. Fransız halkının parasına geri kavuşmasını Fransa'nın yeniden düzelmesini istiyorum. Açık ve net bir manifestom var. Ben kararsız veya sahtekar değilim. Fransızlara bana oy vermenin, gücü yeniden elde edeceğimiz anlamına geldiğini söylemek istiyorum" şeklinde konuştu.

Euro para birimini terk etmek istediğini de söyleyen Le Pen, Fransa'nın AB üyeliğiyle ilgili bir referandum düzenleyeceğini de vaadetti.

Adaylar, merkez sağın Cumhurbaşkanı adayı eski Başbakan François Fillon'u da hakkında çıkan yolsuzluk iddialarıyla eleştirdi.

İddiaları reddeden Fillon şunları söyledi: "Bu konudaki herhangi bir soruya yanıt vermeyi reddediyorum. Özellikle son iki buçuk aydır beni zorlayan, susturmak isteyen, başkanlık yarışından safdışı bırakmak isteyen gazetecilerden gelen soruları reddediyorum. Ben hala buradayım. Kimse beni korkutamayacak. Kararı Fransız halkı verecek."

Anketler seçmenlerin açık oturumda radikal solun adayı Melenchon'u "en inandırıcı aday" olarak gördüğünü ortaya koydu. Melenchon'u yüzde 21 ile bağımsız aday Macron takip etti.

Merkez sağın adayı Fillon yüzde 15 ile 3'üncü, aşırı sağın adayı Le Pen yüzde 11 ile 4'üncü, Sosyalist Parti'nin adayı Hamon ise yüzde 9 ile 5'inci sırada yer aldı.

Fransa'da bu açık oturum öncesi yapılan son anketler, Macron ve Le Pen'in birinci turu ilk iki sırada tamamlayacağını öngörüyordu.

Sayfa Yükleniyor...