Fransa'da temiz eller operasyonu

İsviçre bankalarındaki hesabını sakladığını geçtiğimiz hafta itiraf eden eski Fransız Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac'ın neden olduğu siyasi skandal büyüyor.

Haberler 09.04.2013 - 09:21

Fransa'da temiz eller operasyonu

Fransız hükümeti, skandalın toplumda yarattığı şoku bir nebze frenleyebilmek için Fransız medyasının tabiriyle "temiz eller operasyonu" başlattı.

Hükümet ilk adım olarak kabinedeki tüm bakan ve yardımcı bakanların mal varlıklarını 15 Nisan'a kadar açıklayacaklarını duyurdu.

'SİYASİ YAŞAMDA AHLAK'
Hükümet, siyasilere güveni kalmayan Fransız halkını yatıştırmak amacıyla 24 Nisan'da Bakanlar Kurulu'na "siyasi yaşamda ahlak" başlıklı bir yasa tasarısı sunulacağını da bildirdi.

İçeriği henüz resmi olarak açıklanmayan yasa tasarısında, dolandırıcılık ve yolsuzluktan makhum olan siyasilere daha ağır hapis ve siyasetten men cezası, seçilmiş vekillerin her türlü mal varlığının kamuoyuna açıklanması ve seçilmiş vekillere siyaset dışında paralel mesleki faaliyetlerin yasaklanması gibi önlemlerin yer alacağı söyleniyor.

'ELİMİZDE BAŞKA BELGELER DE VAR'
Öte yandan, Cahuzac skandalını ortaya çıkaran Medipart haber sitesinin "elimizde başka siyasilerle ilgili belgeler de var" şeklindeki açıklaması medyanın gözünü hükümetin diğer bakanlarına çevirmiş durumda.

Merkez sol eğilimli Liberation gazetesinin "Mediapart'ın elinde Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'ün İsviçre-Cenevre'deki banka hesabı hakkında delil var" şeklinde yanısttığı haber siyasi paniğe neden oldu.

Haber Mediapart ve Fabius tarafından yalanlandı. Fabius haberi veren gazeteden davacı olacağını duyurdu.

Sayfa Yükleniyor...