Fransa'da terör alarmı: Doğalgaz fabrikasına saldırı düzenlendi

Fransa'nın İsviçre sınırında yer alan sanayi bölgesindeki 'Air Products' isimli doğalgaz fabrikasına saldırı düzenlendi. Bir kişinin kafası kesilerek öldürüldüğü açıklandı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 27.06.2015 - 00:58

Fransa'da terör alarmı: Doğalgaz fabrikasına saldırı düzenlendi

Fransa'nın İsviçre sınırında yer alan Grenoble ve Lyon kenti arasında bulunan doğalgaz fabrikasına saldırı düzenlendi. 

Saldırıyı düzenleyen kişinin 35 yaşındaki Fas asıllı Fransız vatandaşı Yassaine Salhi olduğu açıklandı. Salhi 'nin eşi ve yakın çevresinin de gözaltına alındığı ve sorgulandığı belirtildi.

Yapılan inceleme sonunda kafası kesilerek öldürülen cesedin, saldırganın patronuna ait olduğu ortaya çıktı. 

"BAŞKA SALDIRGAN TESPİT EDİLEMEDİ"

Paris Cumhuriyet Savcısı François Molins, gaz üretim tesisine saldırı düzenleyen Yassin Salhi'ye eşlik eden başka bir saldırganın tespit edilemediğini bildirdi.

Saldırıyla ilgili basın toplantısı yapan Molins, Salhi'yi 2014 yılına kadar çeşitli aralıklarla istihbarat birimlerinin takip ettiğini açıkladı.

Olayla ilgili Salhi'nin yanı sıra eşi, kız kardeşi ve terörist bir organizasyona üye bir şüphelinin de bulunduğu 4 kişinin sorgularının devam ettiğini kaydeden Molins, şu ana kadar saldırgana herhangi bir kişinin eşlik ettiğine dair veriye ulaşılamadığını bildirdi.

Salhi'nin sabah 9.30'da gaz üretim tesislerine profesyonel bir araçla kolayca giriş yaptığını söyleyen Molins, saldırganın fabrika çalışanlarınca daha önce yaptığı nakliyatlardan dolayı tanındığını belirtti. 

Arabasını tesisin garajlarından birine doğru süren saldırganın patlamaya sebep olduğunu anlatan Molins, 35 yaşındaki Salhi'nin 2006 ile 2008 arasında da istihbarat birimlerinde devletin güvenliğine potansiyel tehdit oluşturan kişilere verilen "S" koduyla takip edildiği bilgisini paylaştı. 

Molins ayrıca Salhi'nin 2011 ile 2014 yılları arasında Lyon'daki selefi hareketle bir bağlantısının tespit edildiğini sözlerine ekledi.

SALDIRGAN IŞİD ÜYESİ Mİ?

Fransız Le Dauphine gazetesinin görgü tanıklarına dayandırdığı iddiaya göre, Salhi, saldırı esnasında "IŞİD üyesiyim" diye bağırdı.

Yaklaşık 6 ay önce Paris'teki Charlie Hebdo dergisinin binasına düzenlenen saldırıyla başlayan terör olaylarında 17 kişi hayatını kaybetmişti.

GÜVENLİK ALARMI EN ÜST SEVİYEDE

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkeyi sarsan terör saldırısının düzenlendiği Rhone-Alpes bölgesinde, güvenlik alarmının üç gün süreyle en yüksek seviyeye çıkartıldığını açıkladı.

Hollande, Fransa'nın Lyon kenti yakınlarındaki gaz üretim tesisindeki saldırının ardından düzenlenen daraltılmış güvenlik toplantısının ardından Elysee Sarayı'nda yaptığı açıklamada, "Rhone-Alpes bölgesinde Vigipirate güvenlik alarmının üç gün süreyle en yüksek seviyeye çıkartılmasını kararlaştırdım" dedi.

Hollande, "terör tehdidine karşı birlik ve dayanışma" çağrısı yaptı. Fransa’da Charlie Hebdo dergisine düzenlenen terör saldırısından sonra yürürlüğe sokulan Vigipirate iç güvenlik alarm sistemi, ordunun da göreve çağrılmasını ve özellikle saldırılara hedef olabilecek özel ve kamu binaların daha iyi korunmasını öngörüyor.

Sayfa Yükleniyor...