Uluslararası haber ajansı Reuters'ın haberine göre, Fransa'nın güneybatısındaki Toulouse kentinde Yahudilere ait bir okulun önünde düzenlenen silahlı saldırıda 3'ü çocuk 4 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden birinin de öğretmen olduğu iddia edildi.

İlişkili Haberler


Saldırı yerel saatle 8.10'da meydana geldi. Öğrenciler ders başı yapmak için okula geliyorlardı.

Görgü tanıkları, saldırıdan sonra bir kişinin motosikletle kaçtığını belirtti. Saldırıda en az dört kişinin de yaralandığı ve ikisinin durumunun ağır olduğu açıklandı. 

Saldırının olduğu okulda çocuğu olan Patrick Rouimi, France 24 televizyonuna yaptığı açıklamada, okulun önünde toplanan çocuklara bir kişinin ateş açtığını söyledi.

SARKOZY: SALDIRGANLARI YAKALAYACAĞIZ

Saldırının düzenlendiği bölgeye gelen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Yahudi okulu önünde meydana gelen silahlı saldırının "ulusal trajedi" olduğunu söyledi. "Onlar hepimizin çocukları" diyen Sarkozy, yarın okullarda bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacağını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, geçtiğimiz hafta öldürülen askerlerden birinin Karayip diğer ikisinin ise Müslüman kökenli olduğunu da hatırlattı.

İÇİŞLERİ BAKANI OLAY YERİNE GİDİYOR
Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant saldırının gerçekleştirildiği Toulouse kentine gideceğini açıkladı.

İSRAİL'DEN İLK TEPKİ
İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, "şoke olduklarını" belirterek, "Bu dramın aydınlatılması ve suçluların adalete teslim edilmesi için her şeyi yapacakları konusunda Fransız yetkililere güveniyoruz" dedi.

Geçtiğimiz hafta Fransa'da Toulouse kentinde bir askeri üs silahlı bir saldırgan tarafından taranmıştı. Saldırıda üç asker hayatını kaybederken, saldırgan yine motosikletle olay yerinden kaçmıştı.

Avrupa'da en kalabalık Yahudi nufüsü 700 bin kişiyle Fransa'da yaşıyor.