Hollande, yeni yıl dolayısıyla polis merkezinde güvenlik güçlerine hitap etti.

Sözlerine geçen yıl 7-9 Ocak'taki terör saldırılarında hayatını kaybeden polisleri anarak başlayan Hollande, 13 Kasım 2015'teki terör saldırılarında da görev yapan güvenlik güçlerine teşekkür etti.

Hollande, "Geçen yıldan bu yana terörle mücadele kapsamında Suriye'de savaşa katılacağından şüphelenilen 2 bin kişinin yurt dışına çıkışı yasaklandı" ifadesini kullanarak, 50 yabancının Fransa'ya girişinin engellendiğini ve terör propagandası yapan 100 internet sitesinin de kapatıldığını belirtti.

Paris'te 130 kişinin ölümüne neden olan 13 Kasım 2015'teki terör saldırıları sonrasında ilan edilen ve ardından 3 ay uzatılan olağanüstü hale ilişkin de açıklamalarda bulunan Hollande, olağanüstü halin sonsuza kadar sürmeyeceğinin altını çizdi.

Hollande, yapılması planlanan yeni anayasa değişikliği kapsamında 6 ay daha uzatılması planlanan olağanüstü halin, bu sürenin üstüne çıkmayacağını kaydetti.

Paris’i ocak ayında kana bulayan eylemler, Said ve Şerif Kouachi kardeşlerin Charlie Hebdo dergisine 7 Ocak 2015'te düzenledikleri ve 12 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısıyla başlamış ve üç gün sürmüştü.

Paris, 13 Kasım 2015'te de altı ayrı bölgeye düzenlenen ve 130 kişinin ölümüne, 351 kişinin yaralanmasına neden olan saldırılarla sarsılmıştı.