Fransa'dan İngiltere'ye geçmek isteyen göçmenlerin dramı

İngiltere'ye geçmek için yasa dışı yollarla Fransa'nın kuzeyindeki Calais kentine gelen göçmenlerin dramı sürüyor... Haziran ayından bu yana 9 kişi araçların ya da trenlerin altında kalarak hayatını kaybederken, Manş Tüneli’ne göçmen akınının dördüncü gününde dün sabah TIR’ların üzerinde İngiltere’nin Kent şehrine geçen iki kişi objektiflere yansıdı.

Haberler 31.07.2015 - 20:14

Fransa'dan İngiltere'ye geçmek isteyen göçmenlerin dramı

Fransa'nın Calais Limanı'na yakın bölgede kalan yaklaşık 3 bin yasa dışı göçmenin büyük bir kısmı hemen her gece İngiltere'ye Manş Tüneli yoluyla geçme girişiminde bulunuyor. Manş Tüneli'nin işletmesini yürüten Eurotunnel şirketinin verilerine göre bu yılın başından beri yaklaşık 37 bin kişi yasa dışı yollardan İngiltere'ye geçmeye çalışırken yakalandı.

Fransız hükümeti ise ülkeye yasa dışı yollarla giren binlerce kaçak göçmeni Calais Limanı yakınında, temiz su ve yiyecek imkanlarının oldukça kısıtlı olduğu bir alanda tutmaya çalışıyor. 

Fransız yardım derneği Secours Catholique'ın nisan ayında Calais'teki yasa dışı göçmenlerle yaptığı görüşmelerin sonucunda hazırladığı raporda, göçmenlerin çoğunluğunun bakmakla yükümlü ailelerinin bulunmadığı, yaşlarının ortalama 27 olduğu belirtiliyor. Göçmenlerin yaklaşık yarısının mühendis, öğretmen, bankacı gibi mesleklere sahip olduğu belirtilen raporda, büyük çoğunluğunun "ülkelerindeki zulümden" kaçtığı vurgulanıyor. 

Yine aynı rapora göre yasa dışı göçmenlerin Calais Limanı'na ulaşabilmek için kişi başı yaklaşık 3 bin euro ödediği kaydediliyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin verilerine göre Calais'e gelen yasa dışı göçmenlerin büyük çoğunluğunu Eritre, Suriye, Somali ve Afganistan gibi ülkelerdeki şiddet olaylarından kaçanlar oluşturuyor.

Yasa dışı göçmenler kendilerine İngiltere'de daha iyi yaşam standartlarının sunulabileceğini düşünerek Calais'ten son derece tehlikeli bir yolculuğu göze alıyor. Göçmenlerin büyük kısmı Fransız güvenlik güçleri tarafından yakalansa da Manş Tüneli'nin olduğu bölgeye girenler İngiltere'ye ulaşabilmek için hızlı trenlere ya da tırlara gizlice binerek seyahat etmeye çalışıyor. Bu girişimlerden büyük kısmı ise ölüm yada yaralanma ile sonuçlanıyor. Yaşanan kazalardan dolayı iki ülke arasındaki ulaşımda aksamalar oluşuyor.

Konuya ilişkin konuşan İngiltere Başbakanı David Cameron, önlemleri artıracaklarını ve bu çerçevede Fransa tarafına daha fazla tel örgü ile özel eğitimli köpeklerin yer aldığı ekipler yerleştireceklerini söyledi.

Cameron, soruna çözüm bulmanın öncelikleri olduğunu belirterek, "Ülkemize yasa dışı yollarla girmeye çalışan insanlar var ve tatile giden kişiler ile TIR şoförleri bu sorundan dolayı gecikmeler yaşıyor. Bu durum kesinlikle kabul edilemez" dedi.

Sayfa Yükleniyor...