Fransa'dan İngiltere'ye: Ayrılma süreci bir an önce başlamalı

‘Brexit’ kararını değerlendirmek üzere Berlin’de mevkidaşlarıyla biraraya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Birleşik Krallık'ın ayrılmasına ilişkin müzakerelerin bir an önce başlaması gerektiğini söyledi.

brexit-nedir-brexit-ne-demek.png

İngiltere'de yapılan referandumdan AB'den ayrılık yönünde karar çıkmasının ardından bir açıklama da Fransa Dışişleri Bakanı'ndan geldi.  

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault referandum sonrası Brexit sürecinin hızlı bir şekilde başlaması gerektiğini belirtti. 

İngiltere'nin süreci "kedi fare oyununa" dönüştürmemesi gerektiğini belirten Ayrault, Cameron'un istifasının ardından ülkede birkaç gün içinde yeni bir Başbakan atanacağını bunun ardından görüşmelerin hızlı bir şekilde başlamasının hem AB'nin hem de İngiltere'nin çıkarlarına olacağını belirtti. 

İNGİLTERE'NİN AB'DEN AYRILMA SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK? 

Perşembe günü sandığı giden İngilizlerin yüzde 52'si AB'den ayrılma yönünde oy kullanmıştı. Bu adım ardından İngiltere Başbakanı AB'yi İngiltere'nin birlikten çıkma kararı konusunda bilgilendirecek. Bu başvuru kayıtlara geçtikten sonra saat işlemeye başlayacak zira bu müzakerelerin 2 yıl içinde sonlanması gerekiyor.  

'AB'den ayrılalım' kampanyası yürüten İngiltere Adalet Bakanı Michael Gove yeni bir anlaşma üstündeki müzakerelerin en az dört yıl süreceğini öne sürdü. İki yıllık müzakere süreci sadece 27 AB ülkesi de onay verirse uzatılabilir.  

Müzakere sürecinde İngiltere AB içinde kalacak ve AB yasaları yürürlükte olacak. İki yıl süresince eğer bir anlaşmaya varılmazsa İngiltere Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) kurallarına bağlı olarak yoluna devam edecek.  

Ancak İngiltere'nin DTÖ'ye katılımı AB çatısı altındayken gerçekleşmişti. AB ise bu anlaşma koşullarını "kesip kopyalayamazsınız" diyor. Yani İngiltere'nin dünyayla ticareti de baştan müzakere edilecek. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...