Fransa'da IŞİD'e katılanların sayısı azalıyor

Fransa'da IŞİD için savaşmak üzere ülkeden ayrılanların sayısında önemli ölçüde azalma olduğu bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.09.2016 - 12:51

Fransa'da IŞİD'e katılanların sayısı azalıyor

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, terör örgütü IŞİD saflarında savaşmak için yurtdışına giden Fransız vatandaşlarının sayısının bu yıl önemli ölçüde azaldığını açıkladı.

Bakanlıkta düzenlenen bir toplantıda konuşan Cazeneuve, 2016 yılının ilk 6 ayında sadece 18 Fransız vatandaşının IŞİD saflarında savaşmak için bölgeye gittiğini bildirdi. Bu sayının geçen yılın aynı döneminde 69 olduğunu kaydeden Cazeneuve, ''Son bir yılda IŞİD saflarında savaşmak için yurt dışına giden Fransızların sayısı önemli ölçüde düştü'' ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, bölgede IŞİD saflarında savaşan Fransız vatandaşlarının sayısı 689. Bunların 275'i kadın, 17'si 18 yaşın altında. Yine bakanlık verilerine göre, 900'den fazla Fransız, şu ana kadar IŞİD'e katılmak için girişimde veya hazırlıkta bulundu.

Fransa'da geçen yıl parlamentoda çıkan yasa, yurt dışındaki terör örgütlerine katılmak için hazıklık yapanların pasaport ve kimlik belgelerine devletin el koymasına imkan tanıyor. Yine daha önce çıkan başka bir yasayla yurt dışına terör örgüt saflarında savaşmaya gidenlere ağır hapis cezaları getirilmesi kararlaştırılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...