Fransa ordusu işsizliğe savaş açtı

İşsizliğin kronikleştiği Fransa'da gençler arasında işsizliğe karşı askeri yöntemlerle mücadele denenecek.

28.04.2015 - 16:16

Fransa ordusu işsizliğe savaş açtı

Eylül ayından itibaren uygulanmaya başlanacak askeri bir program kapsamında, "sosyal uyumsuzluk" yaşayan veya "iş piyasasına entegre olamayan" 15-25 yaş grubundaki gençlere "gönüllü" mesleki eğitim verilecek.

"Gönüllü Askerlik Hizmeti" adı altında gerçekleşecek program Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından duyuruldu. Program bu yıl 3 kışlada 1000 (bin) gencin eğitimiyle başlayacak. 2016 yılında mesleki eğitim verilecek kışla sayısı 7, genç sayısı ise 2 bine çıkarılacak. İkinci yılın sonunda yapılacak değerlendirme sonunda programın genişletilmesine karar verilecek.

Mesleki eğitimde inşaat, otelcilik ve lokantacılık dalları ön plana çıkarılacak. Bu sürede, gençler ehliyet sınavına hazırlanabilecek, ilk yardım dersleri de alacak.

Gönüllü gençlerin eğitimi 6 ile 12 ay arasında sürecek. Eğitim askerler tarafından yönetilecek. Gençler eğitim süresinde normal askerler gibi üniforma giyecek.

Programa katılan gençlere mesleki eğitimlerinin başında, "dakik, saygılı ve disiplinli olacaklarına" dair bir belge imzalatılacak.

DENİZAŞIRI TOPRAKLARDA UYGULANIYOR 

Askeri mesleki eğitim uygulaması 1961 yılından bu yana Fransa'nın denizaşırı topraklarında uygulanıyor. Fransa'nın yılda 212 milyon Euro harcadığı program kapsamında denizaşırı topraklarda sadece 2014 yılında 5 bin 600 gencin meslek edinmesi sağlandı. Bu gençlerden yüzde 70'inin eğitim sonrası kendisine iş bulabildiği belirtiliyor.

İŞSİZLİK YÜZDE 10'U GEÇTİ 

Fransa'da dün açıklanan rakamlara göre işsizlik oranı çalışabilir nüfusun yüzde 10'unu aşmış durumda. Son verilere göre ülkede 3,7 milyondan fazla işsiz var. "Part-time" çalışanlar da dahil olduğunda bu rakam 5,5 milyona ulaşıyor. 15-24 yaş grubundaki işsiz sayısı ise 550 binin üstünde.

Sayfa Yükleniyor...