Libya'ya yönelik askeri müdahalenin NATO şemsiyesi altına kaydırılmasıyla ilgili görüş ayrılıkları devam ediyor.

Türkiye ve Almanya'nın itirazlarının nasıl giderileceği merak edilirken, suların biraz durulduğu ve 4 başlık üzerinde durulduğu kaydediliyor.

İşlerin düğümlendiği nokta 'komuta kontrol merkezi'. Fransa'dan da sıcak bir öneri geldi: İlgili ülkelerin dışişleri bakanlarını ve Arap Birliği dışişleri bakanlarını bir araya getirecek bir siyasi operasyon danışma kurulu oluşturulması.

NTV Brüksel Temsilcisi Güldener Sonumut, NATO'nun merkezi Brğksel'deki son gelişmeleri aktardı:

"NATO'da sular biraz duruldu.

Ankara'nın kaygıları müttefiklerin bir çoğu tarafından anlayışla kabul edildi.

Başbakan Erdoğan'ın ABD Başkanı Obama ile yaptığı telefon görüşmesinin meyveleri de alınmaya başlandı. Bu çerçevede, özellikle ABD büyükelçisi, Libya'daki 4 New York Times muhabirinin kurtarılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve tüm müttefiklerin kaygılarının giderilmesi gerektiğini söyledi.

Bu çerçevede NATO, Libya'ya silah ambargosu uygulanması konusundaki operasyonu hayata geçirmeye başlıyor. İkinci konu, Libya hava sahasının denetimi ve burada Türkiye'nin isteği doğrultusunda askeri planlar gözden geçirildi; prensip kararı alındı.

Ancak halen komuta konusunda görüş ayrılıkları devam ediyor. Yarın yapılacak toplantıdan da bu konuyla ilgili sonuç çıkması beklenmiyor. Koalisyon güçlerinin Libya'nın hava savunma sistemini tamamıyla yok edeceği ve güvenlik sağlandıktan sonra NATO'nun müdahale edeceği belirtiliyor.

Bir diğer konu da insani yardım. Türkiye'nin isteği doğrultusunda planlar hazırlandı ancak şu ana kadar BM'den bununla ilgili talep gelmedi."

FRANSA'DAN MÜTTEFİKLERE ÖNERİ
NATO'da komuta kontrol merkeziyle ilgili görüş ayrılıkları yaşanırken, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Libya'yı bombalayan müttefiklerine 'askeri operasyonun siyasi danışma kurulu' oluşturulması önerisinde bulunduğunu açıkladı.

Mecliste açıklamalarda bulunan Juppe, ''Cumhurbaşkanının inisiyatifi üzerine, İngiliz çalışma arkadaşlarıma, ilgili ülkelerin dışişleri bakanlarını ve Arap Birliği dışişleri bakanlarını bir araya getirecek bir siyasi operasyon danışma kurulu oluşturulması önerisinde bulundum.

Yakın bir gelecekte Brüksel, Londra ya da Paris'te bir araya gelmeliyiz ve siyasi danışma kurulunun varlığını vurgulamak için bu tür toplantıları düzenli olarak tekrarlamalıyız'' dedi.

Juppe, ''Bu siyasi danışmadan yola çıkarak ve (Fransa) Savunma Bakanlığı sorumluluğunda elbette NATO'nun müdahale ve planlama kapasitelerini kullanacağız.

"BU BİR NATO OPERASYONU DEĞİLDİR"
Bu bakış açısıyla olaylar gayet açıktır. Bize göre bu operasyon herşeyden önce BM tarafından istenen bir operasyondur ve üye ülkelerin oluşturduğu koalisyon tarafından yürütülmektedir ve bu ülkelerin tamamı NATO üyesi değildir'' ifadesini de kullandı.

Alain Juppe, ''Dolayısıyla bu bir NATO operasyonu değildir, her ne kadar askeri müdahale ve planlama olanaklarına kullanıyor olsa da'' dedi.

Konuşmasında operasyona katılan Fransız askerlerini de saygıyla anan Juppe, ''Muammer Kaddafi BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyarsa operasyon her an sona erebilir'' diye konuştu.