Fransa'dan Türkiye ve AB ülkelerine çağrı

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, bazı AB ülkeleri ile Türkiye arasında son günlerde yaşanan gerginliğin düşürülmesi çağrısında bulundu.

Jean-Marc Ayrault.jpg

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, yaptığı yazılı açıklamada, "Fransa olarak, Türkiye ve bazı AB ülkeleri arasında yaşanan son gerginliğin düşürülmesi çağrısında bulunuyoruz. Ayrıca Türkiye’ye tahriklerden kaçınması çağrısı yapıyoruz." ifadesini kullandı.

Fransız bakan, sorumlu davranmanın ve gereksiz polemiklerden kaçınılmasının gerekli olduğu görüşünü vurguladı.

Almanya’nın ardından Hollanda, Türk yetkililerin anayasa referandumu ile ilgili ülkelerinde toplantı yapmasına yasak getirmişti.

Öte yandan merkez sağın cumhurbaşkanı adayı François Fillon, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Fransa’da yaptığı toplantıyı engellemediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı François Hollanda’ı eleştirdi.

Fillon, sosyal paylaşım hesabından yaptığı açıklamada, "Hollande’ın toplantıyı engellemeyerek diğer AB ülkeleri ile dayanışmayı kırdığını" iddia etti.

AVRUPA KONSEYİ GENEL SEKRETERİ'NDEN DİYALOG ÇAĞRISI

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, bazı Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Türkiye arasında son günlerde yaşanan gerginlikle ilgili diyalog çağrısında bulundu. 

Jagland yaptığı yazılı açıklamada, "Bu durum demokrasi ve diplomasiye zarar veriyor. Bu gerginliğin daha fazla tırmanmasına izin veremeyiz. Yurt içinde ve yurt dışında yaşayan bütün Türk vatandaşlarına anayasa değişikliği konusunda yeterli bir şekilde bilgilenme fırsatı verilmesi gerekirken, referandum kampanyası açık, kapsamlı ve adil olmalı" dedi.

Yurt dışındaki kampanyalar için Türk yetkililerin, yabancı mevkidaşları ile yakın işbirliği için olması gerektiğinin altını çizen Jagland, "Taraflar, bu etkinliklerin biçiminde yapıcı bir diyalog içine girme konusunda görüş birliği içinde olmalılar. Ayrıca, idari hazırlıklar için gerekli zamanın tanınması gerekir" ifadesini kullandı.

Jagland, Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerdeki toplantı ve siyasi kampanyaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uygun olarak gerçekleşmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...