Fransa domuz gribine karşı eczacılık firmalarından satın aldığı 94 milyon doz aşıyı pazarlayacak ülke arıyor. Fransa gibi Almanya, Hollanda ve İsviçre'nin de ellerinde kalan aşıları pazarlamaya çalıştıkları belirtiliyor.

İlişkili Haberler


Fransa, domuz gribine karşı 2009 yılı yaz aylarında Fransız Sanofi-Pasteur, İngiliz GSK, İsviçreli Novartis ve Amerikan Baxter firmalarından satın aldığı toplam 94 milyon doz domuz gribi aşısının büyük bölümü için alıcı aramaya başladı.

Geçen yıl yaz ve sonbahar aylarında domuz gribine karşı her bireyin iki doz aşı olması gerektiğini söyleyen Fransız Sağlık bakanlığı, bugün gelinen durumu, gribe karşı tek doz aşının yeterli olduğu teziyle açıklıyor.

Bakanlık, Fransa'nın elindeki aşıların bir bölümünün şu ana kadar Katar ve Mısır'a pazarlandığını, Ukrayna'yla da pazarlıkların sürdüğünü bildirdi. Katar'ın tanesi 7 Euro'dan 300 bin doz satın aldığı, Mısır'ın ise 14 milyon Euro karşılığında 2 milyon doz aşı için onay verdiği belirtildi. Aşı satın alımı için müzakerelerin yürütüldüğü Meksika, Romanya ve Bulgaristan'ın ise Fransa'dan aşı almaktan vazgeçtikleri açıklandı.

Fransız basını, Sağlık bakanlığının şu anda Ukrayna ile müzakere etmekte olduğunu, ancak Fransa gibi elinde çok sayıda aşı kalan Almanya'nın da bu ülkeyle yürütttüğü müzakereler nedeniyle şimdilik sonuç alınamadığı haberini veriyor. Fransa, 28 Aralık'ta Ukrayna'ya tanesi 7 Euro'dan 4 milyon aşılık bir teklif götürmüştü.

SADECE 5 MİLYON KİŞİ AŞI OLDU
Fransa'da birçok uzman geçtiğimiz yaz aylarından bu yana bakanlığın bu kadar çok aşı satın almasını eleştirmekte ve bu aşıların Fransa'nın elinde kalacağı öngörüsünde bulunmaktaydı.

Domuz gribine karşı gönüllü aşılama kampanyasına başlanan 21 Ekim 2009 tarihinden bu yana 65 milyon nüfuslu Fransa'da sadece 5 milyon kişi aşı olmayı kabul etti.