Fransa'nın da 'Big Brother'ı var

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gizli servislerinin Avrupa Birliği'nin (AB) Brüksel ve Washington'daki merkezlerini yasadışı yollardan dinlediğine dair iddialara Avrupa ülkelerinden sert tepkiler gelmeye devam ederken, tepki veren ülkelerden Fransa'nın gizli servislerinin de benzer yöntemlere başvurduğu ortaya çıktı.

04.07.2013 - 14:29

Fransa'nın da 'Big Brother'ı var

Fransız Le Monde gazetesi, bugün internet sitesinde yayımladığı bir haberde, Fransız dış istihbarat birimi DGSE'nin Fransa'daki ve Fransa ile yurtdışı arasındaki tüm bilgisayar ve telefon iletişimlerini "yıllardır sistematik biçimde topladığını" yazdı.

Gazete, bu çerçevede tüm elektronik posta, SMS, telefon görüşmeleri, Facebook ve Twitter mesajlarının yıllar boyu arşivlenmek üzere toplandığını belirtti.

Bu işlemlerin "yasadışı" biçimde yapıldığını yazan Le Monde, siyasilerin uygulamadan haberdar olduğunu ancak gizlilik şart olduğundan ses çıkartmadıklarını aktardı.

Haberde, milyonlarca Fransız vatandaşının telefon kayıtlarını toplayan Fransız istihbaratının, mesaj ve iletişimlerin içeriği kadar "kimin kiminle konuştuğuna önem verdiği" not edildi.

Habere göre, toplanan milyarlarca veri DGSE'nin Paris'teki merkezinin üç düzeyli yeraltı bürolarında arşivleniyor. DGSE'nin İngiltere'den sonra Avrupa'nın "en gelişmiş bilgi-işlem merkezine" sahip olduğunu belirten gazete, "merkezde mevcut bilgisayarlardan çıkan ısının tüm DGSE binalarının ısıtılması için yeterli olacağını" da aktarıyor.

Gazeteye göre Fransa; ABD, İngiltere, İsrail ve Çin'in ardından bilgi-işlem kapasitesi bakımından dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...