NTV

Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Macron'a dünyadan tebrik mesajları

DW Türkçe

Dünya

Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a seçilmesinin ilk dakikasından itibaren tebrik mesajları yağdı. AB, ABD, Rusya ve birçok ülke lideri Emmanuel Macron'u çeşitli platformlarda tebrik etti.

Yüzde 66,1'lik oyla Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron'a tüm dünyadan tebrik mesajları geldi. Twitter hesabından bir açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Macron'u büyük zaferinden ötürü tebrik ediyorum. Onunla beraber çalışmaya can atıyorum" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yayınladığı mesajda Macron'u tebrik etti. Putin bazı ikili ve küresel meselelerde ülkesinin yapıcı çözümler bulma konusunda hazır olduğunu söyledi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla gönderdiği mesajında iki ülkenin "dünyanın kalkınması ve barışında sorumlulukları" paylaştığını söyledi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe Macron'un seçilmesinin sembolik önemine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı'nın galibiyetinin "içine dönük ve korumacı hareketlere karşı bir zafer ve AB için bir güvenoyu" olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi tebrik mesajında iki ülkenin ilişkilerinin "son yıllarda atılan temellerinin yeni dönemde gelişmesini" dilediğini belirtti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Macron'un "uluslararası güvenliği tesis etmek, bilim ve teknolojide işbirliğini arttırmak ve Atlantik'in her iki yakasında orta sınıf için iş imkanları sağlamak" amacıyla "ilerici gündeminde" beraber çalışmayı dilediğini kaydetti.

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer de Twitter'dan yayınladığı mesajında iki ülkenin "demokrasi, insan hakları, kalkınma, entegrasyon ve barış" alanlarında beraber çalışmaya devam edeceklerini söyledi.