Fransa'ya 'soykırım' çıkartması

Fransa meclisi önümüzdeki perşembe günü 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifini görüşmeye hazırlanırken, TBMM'den bir heyet Fransız vekilleri ikna turuna çıktı.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.12.2011 - 15:25

Fransa'ya 'soykırım' çıkartması

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin ''temel hak ve özgürlüklere aykırı'' olduğunu söyledi.

Bozkır ve beraberindeki TBMM heyeti, Fransız hükümeti temsilcileri ve milletvekillerini, yasa teklifinin reddedilmesi konusunda ikna etmek için yaptığı temaslara bugün Paris'te başladı.

Heyet sabah ilk olarak, Fransa Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Axel Poniatowski ile görüştü. Bu görüşmenin ardından heyet, Sosyalist Parti'nin önemli isimlerinden Pierre Moscovici ile biraraya geldi.

TBMM heyeti Başkanı Volkan Bozkır, Türk Büyükelçiliği binasında düzenlediği basın toplantısında, ''Teklifin yasalaşmasının, Türk-Fransız ilişkilerine yapacağı tahribatı anlatmaya geldik'' dedi.

'TEKLİF KABUL EDİLİRSE SIKINTILI BİR DÖNEM BAŞLAR'
Türkiye ve Fransa arasındaki ticaret hacminin 13.5 milyar Euro civarında olduğunu ve Fransa'nın Türkiye'deki yatırımlarının 6.5 milyar Euro'ya ulaştığını, yaklaşık 2 bin Fransız firmasının Türkiye ile iş yaptığını ve 1 milyon Fransız turistin her yıl Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Bozkır, teklifin yasalaşmasının Türk-Fransız ilişkilerinde sıkıntılı bir dönemin başlangıcı olacağı uyarısında bulundu.

YASA TEKLİFİ 'SAÇMA BİR DÜŞÜNCE'
Bozkır, ''Arap baharı ve küresel ekonomik krizden geçtiğimiz bugünlerde, bölge ve dünya barışına ve istikrarına önemli bir katkı yapan Türkiye ve Fransa'nın işbirliği, bu teklifin yasalaşması halinde önemli zarar görecektir'' dedi.

Yasa teklifinin ''kabul edilemez'' unsurlar taşıdığını kaydeden Bozkır, ''Yasa teklifi başta ifade özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklere de aykırı'' dedi.

Yasa teklifini ''saçma bir düşünce' olarak niteleyen Bozkır, ''Bu yasa teklifi günün şartlarına uymuyor. Türkiye'de herkesin sabrı taşmak üzere. Hissiyatımızı anlamalarını istiyoruz'' diye konuştu.

Bozkır, tarihi parlamentoların değil, özgür tartışmalarla tarihçilerin yazacağını sözlerine ekledi.

SİYASI RANT ARAYIŞI
CHP milletvekili Osman Korutürk, siyasi rant arayışı içinde olan bir girişim olarak değerlendirdiği yasa teklifinin, seçim malzemesi yapılmasını eleştirdi.

Korutürk, bu yasa teklifinin Fransız anayasasına da aykırı olduğunu söyledi.

MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, teklifin yasalaşmasının, tarihçilerin 1915 olaylarını özgür bir şekilde tartışmalarını yasaklayacağını ifade etti.

Heyet akşam üzeri, Türk-Fransız dostluk grubu başkanı ve iktidardaki Halk Hareketi Birliği üyesi Michel Diefenbacher ile görüşecek.

TBMM heyeti Salı günü, temaslarına Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin diplomasi danışmanı Jean-David Levitte ile yapılacak görüşmeyle başlayacak. Heyet daha sonra Dışişleri Bakanı Alain Juppe ile bir araya gelecek.

Fransa Meclisi Başkanı Bernard Accoyer ile yapılacak görüşmeyle temaslarını tamamlayacak olan heyet, daha sonra Türk ve Fransız gazeteciler için basın toplantısı düzenleyecek.

Fransa meclisi, yasalar komisyonunda geçen hafta kabul edilen, iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) Marsilya milletvekili Valerie Boyer tarafından hazırlanan yasa teklifini, 22 Aralık'ta genel kurulda oylayacak.

FRANSA 'SOYKIRIM'I TANIMIŞTI
Yasalar komisyonunda kabul yasa teklifinde, ''Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların inkarı, bir yıl ile 45 bin Euro para cezasına çarptırılır'' ifadesi yer alıyor. Fransa parlamentosu, 29 Ocak 2001 tarihinde, ''Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır'' ifadesiyle kaleme alınan bir yasayı onaylamıştı.

Sayfa Yükleniyor...