Fransız futbolunda ırkçılık iddiası

Fransız futbolunda siyahi ve Müslüman oyuncu oranını azaltmak için gizlice ‘kota’ sistemine geçilmesine karar verildiği iddia edildi. İddialar Fransız Futbol Federasyonu tarafından yalanlandı.

Haberler 29.04.2011 - 13:53

Fransız futbolunda ırkçılık iddiası

Fransız futbolu ırkçılık iddialarıyla çalkalanıyor. Son zamanlarda ülkedeki siyasi skandalları ortaya çıkarmakla ünlü haber portalı Mediapart, Fransız futbolunun yönetici ve teknik kadrolarının milli takımlardaki siyahi ve Müslüman oyuncu oranını azaltmak için gizlice “kota” sistemine geçilmesini kararlaştırdıkları iddiasını ortaya attı.

İddiaya göre karar 2010 yılı sonunda alındı. Mediapart, kaynağını açıklamadığı haberinde, Fransa’da doğma büyüme Kuzey Afrikalı ve siyah Afrikalı gençlerin futbol okulları ve formasyon merkezlerindeki oranının yüzde 30 ile “sınırlandırılmasının” kararlaştırıldığını ileri sürdü. Haberde, Fransız A milli takım teknik direktörü Laurent Blanc tarafından da onaylandığı söylenen karar temelinde, Thierry Henry, Nicolas Anelka ve William Gallas gibi “siyahi” futbol yıldızlarının yetiştiği Paris banliyösündeki Clairefontaine Ulusal Futbol Enstitüsü tesislerine kota uygulamasına başlama talimatı verildiği savunuldu.

Medipart; Fransız Futbol Federasyonu ve Laurent Blanc’ın çifte vatandaşlık sahibi milli oyunculardan da şikayetçi olduklarını ve teknik eğitimini Fransa’da almış genç kadroların milli takım söz konusu olduğunda Afrika ve Kuzey Afrika ülkelerini tercih etmelerine sıcak bakmadıklarını da aktardı. Haber portalı bu konuda ümit milli takım teknik direktörü Erick Mombaerts’in “Foot Mag” dergisinin Nisan sayısında yer alan, “Milli formaya bağlı olmayan oyunculara ihtiyacımız yok. Bu konuda düşündüklerimizi açıkça ifade etmeliyiz. Laurent Blanc tarafından dile getirilen, genç millileri kaybetme sorununu unutmayalım. Bu soruna spesifik çözümler bulmalıyız…” ifadelerine yer verdi.

‘DÜŞÜK ZEKALILAR’
Fransız futbolunun yönetim kadrosunun siyahi ve Müslüman oyuncuları “düşük zekalı” gördüklerinin ima edildiği haberde, A milli takımın 2010 yılında Güney Afrika’da yaşadığı hezimet sonrasında, “teknik ve atletik siyahi ve Müslüman oyunculara karşı oyun zekasına sahip beyaz oyuncuların tercih edilmesi” yöneliminde olunulduğu savunuluyor. Mediapart’a göre bu yaklaşım 19’uncu yüzyılın morfolojiye dayalı ırkçılık anlayışını yansıtıyor.

İDDİALAR YALANLANDI
İddialar; Fransız Futbol Federasyonu ve Laurent Blanc tarafından yalanlandı. Blanc, “Mediapart’a aşırı önem vereceği” gerekçesiyle “şimdilik” davacı olmayacağını bildirdi. Spor bakanı Chantal Jouanno, “iddiaları yakından takip ettiğini” ve “Futbol Federasyonu’nun ayrımcılığa geçit vermeyeceğine inandığını” duyurdu. Mediapart ise elinde somut kanıtlar bulunduğunu ve önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağını bildirdi.

Fransız futbolunda “aşırı derecede siyahi oyuncu” olduğu görüşü açıkça ilk olarak 2006 yılında aşırı sağcı lider Jean-Marie Le Pen tarafından “teknik direktör siyahi oyuncu oranını abarttı, belki daha ölçülü davranmalı ve ideolojik tercihlerinin kurbanı olmamalıydı” ifadeleriyle dile getirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...