Fransız hükümeti Ermeni tasarısına karşı

Fransız hükümeti ‘Ermeni soykırımını’ inkarın cezalandırılmasını öngören yasa tasarısına karşı olduğunu duyurdu.

13.04.2011 - 10:58

Fransız hükümeti Ermeni tasarısına karşı

İktidar partisi Halk Hareketi Birliği'ne (UMP) mensup bir milletvekilinin, 2006 yılında Ulusal Meclis'te kabul edilen tasarının yasalaşmak için neden Senato gündemine gelmediği konusundaki sorusuna Fransız Dışişleri Bakanlığı adına verilen yanıtta, Cumhurbaşkanı Sarkozy ve Fransız hükümetinin, tasarısının Senato gündemine gelmesine karşı oldukları bildirildi.

Yanıtta, Fransa'nın 2001 yılında ‘Ermeni soykırımını’ tanıdığı ve Fransız yasalarının ırkçı şiddet, kin ve ayrımcılığa teşviki yasakladığı hatırlatılıp, yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olmadığı görüşü savunuldu.

Fransız parlamentosunun tarihsel olaylar hakkında hükümde bulunulmamasıyla ilgili kararının da hatırlatıldığı yanıtta, Senato'dan geçirilmesi düşünülen tasarının, "tarihçilerin, herkes tarafından kabul görecek ve tanınacak ortak bir bellek oluşturmak için düşünce ve diyalog üzerine kurulu sabırlı ve yapıcı çalışmalarını tehlikeye sokabileceğine" vurguda bulunuldu. Yanıtta, "Geçmişte yaşananlarla ilgili gerçeği ortaya çıkarmak ve ortak belleğimizi şekillendirmek sadece tarihçilerin işidir" ifadelerine yer verildi.

Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın yanıtında, Türkiye'de aydınlar ve tarihçiler sayesinde son yıllarda tartışmanın ilerlediği ve Fransa'nın Türk ve Ermeni sivil toplumları arasında her türlü diyalog girişimini desteklediği belirtilip, "Sadece barışçıl bir diyalog bu olayların ortakça anlaşılmasını ve geçmişten kalma gerginliklerin aşılmasını sağlayabilir" ifadeleri de yer alıyor.

YASA TASARISI 4 MAYISTA GELİYOR
Fransız Senatosu'nun, ana muhalefetteki Sosyalist Parti'nin girişimiyle 4 Mayıs Çarşamba günü, ‘Ermeni soykırımının inkarının cezalandırılmasını’ öngören yasa tasarısını gündemine alıp oylaması bekleniyor. Tasarısının kabulü halinde Fransa'da ‘Ermeni soykırımını inkar etmek’ suç haline gelecek. Tasarı, ‘soykırımı’ inkar edenlerin 29 Temmuz 1881 tarihli Basın Kanunu çerçevesinde para cezasına mahkum edilmelerini ve ülkedeki Ermeni kuruluşlarının ‘soykırımı’ inkar edenlere karşı açılacak davalarda müdahil taraf olabilmelerini öngörüyor.

SEÇİM TAKVİMİ ETKİLİ OLDU
Fransız hükümeti daha önce 2008 yılında, "Parlamento tarih yazmamalı" gerekçesiyle konunun Senato gündemine gelmesine karşı çıkmıştı. İktidar partisinin bu tavrı nedeniyle son aylarda Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye ağır eleştiriler yağdıran Ermeni kuruluşları yüzlerini ana muhalefetteki Sosyalist Parti'ye dönmüştü. Fransa'da gelecek aylardan itibaren 2012 yılı Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri için kampanyanın başlayacak olmasının tasarının şimdi gündeme gelmesinde rol oynadığı yorumları yapılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...