Fransız okullarına laik şartname

Fransa'da dünden itibaren tüm ilk ve orta dereceli okullara laiklik ilkesine kesinlikle uyulması gerektiğini hatırlatan bir Şartname asıldı.

10.09.2013 - 09:34

Fransız okullarına laik şartname

İktidardaki Sosyalist Parti'nin seçim vaatlerinden olan 15 maddelik Şartnamede, öğrenci ve okul personeline laiklik ilkesi hatırlatılıyor ve bu ilke gereği okulun dini inançlara karşı nötr olduğu vurgulanıyor.

Şartnamede dini inançlar mazeret gösterilip bazı ders ve uygulamalardan muaf kalınamayacağı belirtiliyor. Bu konu son yıllarda özellikle bazı öğrencilerin başörtüsüyle derslere girmek istemesi, cinsel eğitim veya yüzme gibi bazı derslere "dini gerekçeler öne sürülerek" girilmek istenmemesi ya da ideolojik nedenlerden ötürü Evrim Teorisi'ne karşı çıkılmasıyla gündeme oturmuştu.

Şartnamede “hiçbir öğrencinin dini veya siyasi gerekçe öne sürerek öğretmenlerin müfredattaki bir konuyu işlemesine karşı çıkamayacağı” da not ediliyor.

Bu madde bazı Türk öğrencilerin gelecekte "Ermeni soykırımı" konusunda yapacakları olası şikayetleri de ilgilendiriyor.

Şartname ülkedeki siyasi partiler ve okul aile birlikleri tarafından genel olarak olumlu karşılanırken, Müslümanları temsil eden kuruluşlardan tepki gördü.

'MÜSLÜMANLARI HEDEF ALIYOR'
Ülkenin en önemli İslami kuruluşu olan Fransız İslam Konseyi'nin başkanı Dalil Boubakeur, "Şahsen laiklik yanlısı olduğunu" vurgulamakla birlikte, Şartnamedeki bazı maddelerin "Müslümanları hedef aldığını" savundu.

Fransa'da Milli Eğitim bakanlığı geçtiğimiz haftalarda da okullara sistematik olarak Fransız ve Avrupa bayrakları ile İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin asılmasını istemişti.

Sosyalist hükümet 1968'de kaldırılan ahlak derslerini de 2015 yılından itibaren "laik ahlak" adı altında yeniden müfredata koymaya hazırlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...